Chestor de poliţie Niculae Marinescu a fost eliberat din funcţia de inspector şef al Poliţiei Ilfov, unde fusese numit în urmă cu două săptămâni, şi numit la conducerea Direcţiei Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din IGPR.
Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR) a anunţat, marţi, că Niculae Marinescu a fost eliberat din funcţia de inspector şef al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Ilfov, prin Ordin al ministrului Afacerilor Interne, începând din 28 ianuarie.
Totodată, şeful Poliţiei Române a dispus ca, începând de marţi 29 ianuarie, Niculae Marinescu să fie împuternicit să îndeplinească atribuţiile funcţiei de director al Direcţiei Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din Poliţia Română.
În 16 ianuarie, Niculae Marinescu fusese numit, prin ordin al ministrului de Interne, Radu Stroe, inspector şef al Poliţiei Ilfov. Din 17 aprilie 2009 şi până în 16 ianuarie, chestorul de poliţie Niculae Marinescu a ocupat funcţia de director general adjunct al Poliţiei Capitalei, pe linie de ordine publică.
Marinescu a fost numit la conducerea IPJ Ilfov după eliberarea din funcţie a lui Emanuel Nica, în urma cercetării disciplinare a acestuia.
Niculae Marinescu a mai fost şef al Direcţiei Arme din Poliţia Română şi a fost cercetat în cazul Gheorghe Vlădan, autorul atacului armat de la salonul de cosmetică din complexul Perla, pe motiv că, din funcţia de şef al Serviciului Arme, îi semnase acestuia permisul de port-armă.
Ulterior, procurorii Parchetului Curţii de Apel Bucureşti au dispus neînceperea urmăririi penale a lui Niculae Marinescu, după ce au constatat că în anul 2010, când Vlădan a obţinut documentele necesare achiziţionării armei de foc, Marinescu a respectat legea.
Şeful Poliţiei Ilfov, Emanuel Marin Nica, cercetat disciplinar după ce în toamna anului trecut la instituţia condusă de acesta a fost decl