România este pregătită pentru Schengen, dar alegerile din anumite ţări ar putea constitui probleme în finalizarea acestui proces, a declarat premierul Victor Ponta.
"Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene a spus şi astăzi ceea ce am spus şi noi tot timpul: că România este pregătită pentru intarea în Schengen. Probabil, însă, că situaţia politică, alegerile din anumite ţări, vor constitui probleme în primirea noastră în Schengen", a spus Ponta, în şedinţa de guvern, precizând că îi va transmite şi preşedintelui CE, Jose Manuel Barroso, la întâlnirea pe care o va avea, luni, cu acesta, la Bruxelles, că România este pregătită pentru Schengen.
Acesta a amintit că în Marea Britanie există dispute privind deschiderea pieţei muncii şi a cerut miniştrilor români de Externe şi Muncă să se implice în acest caz.
Britanicii plănuiesc o campanie negativă în România: "Vă rugăm nu veniţi în Marea Britanie. Joburile sunt puţine şi prost plătite"
Premierul a adăugat că pentru Schengen contează şi "lobby-ul personal" şi a apreciat că şi preşedintele Traian Băsescu îşi va folosi relaţia sa foarte bună cu Germania.
România îndeplineşte condiţiile specifice pentru intrarea în Schengen, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Mark Gray, după prezentarea principalelor puncte din raportul MCV.
România este pregătită pentru Schengen, dar alegerile din anumite ţări ar putea constitui probleme în finalizarea acestui proces, a declarat premierul Victor Ponta.
"Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene a spus şi astăzi ceea ce am spus şi noi tot timpul: că România este pregătită pentru intarea în Schengen. Probabil, însă, că situaţia politică, alegerile din anumite ţări, vor constitui probleme în primirea noastră în Schengen", a spus Ponta, în şedinţa de guvern, preci