Comisia Europeană vrea intensificarea luptei împotriva falsificării bancnotelor şi monedelor euro, întrucât în a doua jumătate a anului trecut au fost retrase din circulaţie 280.000 de bancnote euro false, ceea ce dă de înţeles că moneda unică atrage puternic infractorii.
Comisia Europeană (CE) vrea introducerea unei pedepse minime cu închisoarea de şase luni pentru cazurile de producţie şi distribuţie de valută falsificată, precum şi aplicarea unei pedepse cu închisoarea de minimum opt ani pentru infracţiunea de distribuţie.
Valoarea totală a bancnotelor euro aflate în circulaţie în întreaga lume este de aproximativ 913 miliarde euro, iar cea a monedelor este de 16 miliarde de euro.
“Se estimează că, de la introducerea euro în 2002, falsificarea a provocat daune de cel puţin 500 de milioane de euro. Propunerea urmăreşte să apere mai bine moneda euro şi alte valute împotriva falsificării, prin măsuri de drept penal, respectiv prin consolidarea anchetelor transfrontaliere şi prin introducerea unor pedepse minime (inclusiv cu închisoarea) pentru infracţiunile cele mai grave de falsificare. Propunerea va permite de asemenea analizarea falsurilor confiscate în timpul procedurilor judiciare, pentru a facilita depistarea altor falsuri aflate în circulaţie”, informează, marţi, site-ul www.ec.europa.eu.
Vicepreşedintele Viviane Reding, comisarul UE pentru justiţie, afirmă că cetăţenii şi firmele europene au încredere în autenticitatea bancnotelor şi monedelor, “însă acest lucru nu este un dat”.
“Euro este a doua valută mondială ca importanţă şi vom lua toate măsurile necesare pentru a o feri de atacuri infracţionale. Propunerea de astăzi (marţi-n.r.) ne permite să intensificăm lupta împotriva falsificării de bani prin sancţiuni penale disuasive şi prin eficientizarea procedurilor de anchetă. Falsificarea de bani de către grupările criminale orga