Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Peste 11.000 de suceveni trebuie să achite diferenţa rezultată din majorarea taxelor şi impozitelor

Publicat in Monitorul de Suceava, vineri 8 februarie 2013 ·

Decizia de majorare a taxelor şi impozitelor locale cu 16,05%, luată în şedinţa de marţi a Consiliului Local Suceava, pune pe drumuri peste 11.000 de suceveni care şi-au achitat deja obligaţiile fiscale către bugetul local.

Aceştia sunt aşteptaţi să achite diferenţa de bani până la finele lunii septembrie, dacă vor să beneficieze de o bonificaţie de 10% din restanţa apărută între timp, prin aplicarea prevederilor legislative care au impus majorarea taxelor şi impozitelor la toate primăriile care înregistrau arierate la data de 31 decembrie 2012.

În acelaşi timp, majorarea de 16,05% se va resimţi şi la agenţii economici, din care 1.100 şi-au plătit deja contribuţiile pe acest an şi vor trebui să revină la ghişeele Primăriei Suceava pentru a achita diferenţa de bani.

Reducerea taxei de salubrizare, resimţită de unii abia anul viitor

Chiar dacă deliberativul local a decis reducerea taxei de ecologizare pentru persoanele fizice, ca măsură de contracarare a efectelor majorării taxelor şi impozitelor cu rata inflaţiei pe ultimii trei ani, o parte din suceveni nu vor beneficia anul acesta de diferenţa de bani „în minus”.

Cei care au achitat deja integral această taxă vor plăti mai puţin anul viitor, când diferenţa de bani rezultată anul acesta li se va scade din impozitul pe 2014.

În schimb, cei care vor plăti de acum înainte taxa de ecologizare vor scoate din buzunar doar trei lei, în loc de patru lei/lună de persoană. Pentru o familie de patru persoane asta înseamnă o economie de 48 de lei pe an.

Decizia de majorare a taxelor şi impozitelor locale cu 16,05%, luată în şedinţa de marţi a Consiliului Local Suceava, pune pe drumuri peste 11.000 de suceveni care şi-au achitat deja obligaţiile fiscale către bugetul local.

Aceştia sunt aşteptaţi să achite diferenţa de bani până la finele lunii septembrie, dacă vor să beneficiez

Articolul in Monitorul de Suceava >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Tanczos Barna: „Nicușor Dan a insistat să nu creștem TVA-ul/ Din diverse motive, variantele alternative nu au fost acceptate”

HotNews acum 6 ore
Vicepremierul Tanczos Barna, fost ministru al Finanţelor Publice, afirmă că preşedintele Nicuşor Dan a insistat ca taxa pe valoarea adăugată (TVA) să nu fie majorată, aşa cum a promis în campania electorală, însă, deşi în discuţiile avute în cadrul

Klaus Iohannis, Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă au fost avertizați din august 2024 că România riscă să intre în incapacitate de plată din cauza deficitului / Documente „strict confidențiale” publicate de Europa Liberă

HotNews acum 9 ore
Cei trei foști oficiali de la vârful statului român au primit între august și decembrie 2024 mai multe informări cu privire la riscul iminent ca România să încheie anul cu un deficit bugetar mult mai mare decât cel asumat la începutul anului, relate

Premierul Ilie Bolojan - „România este singura țară din lume în care judecătorii se pensionează la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 euro”

Ziua Constanta acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că România este singura țară din lume în care judecătorii se pensionează la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 euro, ''care este cam de nouă ori mai mare decât pensia medie din România, în condițiile în ca

Pachetul fiscal își arată primele efecte, anunță Ministerul Finanțelor. Costurile de împrumut ale statului scad

HotNews acum 11 ore
Primele efecte ale pachetului fiscal propus de guvernul Bolojan se văd pe pieţele financiare, costurile de împrumut pentru România fiind în scădere, conform unei postări pe pagina de Facebook a Ministerului de Finanţe, informează Agerpres. „Primele

Alertă de călătorie în Serbia! Ample acțiuni de protest

Ziua Constanta acum 6 ore
Atenționare de călătorie în Republica Serbia - Ample manifestări de protest Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează ori intenționează să călătorească spre sau dinspre Republica Serbia că, începând de

Video Mihai Leu, condus pe ultimul drum la Hunedoara. Orașul și-a plâns fostul mare campion

Adevarul acum 13 ore
A fost zi de doliu, vineri, 4 iulie 2025, la Hunedoara, în memoria fostului mare sportiv Mihai Leu (1969–2025), stins din viață la 56 de ani. Aproape 2.000 de oameni au venit la slujba de înmormântare a fostului campion.

Guvernul a adoptat proiectul Legii Austerității. Ce prevede documentul?

Ziua Constanta acum 9 ore
Astăzi, 4 iulie 2025, în ședința de guvern, Executivul a aprobat proiectul Legii Austerității pentru începerea procedurii de angajare a răspunderii Guvernului în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului. Potrivit unui comunicat al Guvernului, Proiect

Ilie Bolojan: „PENSIILE SPECIALE vor fi ATACATE în pachetul doi, sau trei”

Gandul acum 5 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că România este singura țară din lume în care judecătorii se pensionează la 48 de ani, cu o pensie medie de 5.000 euro, ”care este cam de nouă ori mai mare decât pensia medie din România, în condițiile în car

SUA ameninţă Uniunea Europeană cu noi tarife: 17% pentru toate produsele alimentare

Mediafax acum 5 ore
Această mişcare de ultim moment a survenit înaintea termenului-limită din 9 iulie pentru încheierea unui acord comercial, după care SUA au anunţat că vor aplica tarife de 20% asupra tuturor bunurilor provenite din UE, în absenţa unui acord. Preşedin

Un profesor a fost arestat preventiv, după ce a agresat sexual două eleve. Abuzurile au avut loc în timpul orelor de meditații

Adevarul acum 10 ore
Un bărbat de 63 de ani, din Cluj-Napoca, profesor de matematică, a fost arestat preventiv pentru agresiune sexuală. El este acuzat că a abuzat două eleve de 14 și 15 ani în timpul orelor de meditații.

Vremea

București
acum

22°
sâm.

21°/34°
dum.

21°/37°
lun.

23°/39°
mar.

21°/38°
Iasi
acum

19°
sâm.

18°/28°
dum.

18°/34°
lun.

19°/38°
mar.

18°/37°
Constanta
acum

20°
sâm.

20°/31°
dum.

21°/27°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
Cluj-Napoca
acum

21°
sâm.

19°/32°
dum.

17°/33°
lun.

18°/36°
mar.

17°/34°
Timisoara
acum

19°
sâm.

18°/34°
dum.

20°/39°
lun.

21°/38°
mar.

18°/32°