Deşi conturile clubului sunt încă goale, lucrurile avansează la UTA. Vineri, la ora prânzului, Adrian Marţian a revenit la Arad şi nu a fost singur la o nouă rundă de discuţii purtate cu „oficialii” grupării textiliste. Adrian Mutu a stat şi el la masă cu Giovanni Catanzariti, Adrian Falub şi Dorin Stana, punându-se la curent cu ceea ce înseamnă investiţia partenerului său de afaceri la „Bătrâna Doamnă”.
Se ştia că „Briliantul” este pe fir şi chiar l-a încurajat pe Marţian să finanţeze unul dintre brandurile fotbalului românesc, însă sosirea atacantului lui Ajaccio la Arad vine să confirme faptul că este direct interesat de ceea ce se va întâmpla în Calea Aurel Vlaicu. „Cu Mutu am discutat mai mult amical, despre campionatul Italiei, cariera lui şi chiar afaceri, dar – bineîneţeles – am atins şi subiectul UTA. Părea încântat că asociatul său va finanţa o echipă de mare tradiţie în România. S-a interesat de Centrul de Copii şi Juniori, de sprijinul autorităţilor locale, a fost un dialog agreabil, constructiv”, a spus Giovanni Catanzariti despre întâlnirea cu atacantul naţionalei, care e accidentat şi are liber câteva zile de la echipa sa de club din Franţa.
În fine, despre discuţiile cu Adrian Marţian, preşedintele spune că totul este în regulă şi omul de afaceri clujean are de gând să se ţină de promisiune şi să finanţeze formaţia „alb-roşie”. „Mi-a spus că nu s-a schimbat nimic şi că facem treabă împreună. Dânsul a plecat la Oradea, acolo unde are nişte afaceri cu Adi Mutu, iar mâine a spus că va veni direct la Debrecen pentru amicalul cu echipa maghiară. A mai spus că va vorbi direct cu fotbaliştii despre tot ceea ce vor ei să afle despre viitorul lor”, a adăugat Catanzariti.
La rândul său, Adrian Marţian confirmă faptul că va deveni principalul finanţator al echipei fanion a Aradului şi că de luni lucrurile vor intra în no