Managerul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Târgu Mureş, dr. Ovidiu Butuc, a anunţat că doctoriţa Erzsebet Lazar este noul coordonator pe Programul de Transplant Medular din cadrul spitalului, în locul profesorului Istvan Benedek, căruia i se impută că ar fi dezinformat presa cu privire la lipsa unor medicamente oncologice.
„Mi se pare cel puţin total deplasat ca tu să ţipi în gura mare că îţi lipsesc citostatice când în magazia spitalului, pe programul pe care îl coordonezi, să fie medicamente expirate de aproape un an de zile datorită faptului că ele nu au fost utilizate. De fapt, important este că numirea unui nou coordonator de program ar trebui să reprezinte o oportunitate pentru toţi medicii specialişti care participă la acest program să intervină în această muncă deosebită, care este o muncă în echipă”, a declarat pentru Agerpres dr. Ovidiu Butuc.
Acesta consideră că „a venit momentul să oferim şansa mai multor medici specialişti de a participa la coordonarea unui astfel de program, care ar trebui să fie exclusiv în beneficiul pacienţilor. Îi mulţumim domnului profesor Benedek pentru activitatea de până acum şi, de asemenea, urăm mult succes echipei care începând de astăzi va prelua această activitate şi o asigurăm de tot suportul şi întreaga noastră colaborare. Noua echipă va fi coordonată de doamna doctor Erzsebet Lazar”, a declarat presei, luni, dr. Ovidiu Butuc.
Butuc a spus că a stabilit deja o întâlnire cu noul coordonator de program pentru a vedea care sunt priorităţile şi mai ales modul de acţiune în ceea ce priveşte următorul an. În privinţa citostaticelor, Ovidiu Butuc a spus că unele deja se găsesc la nivelul Companiei Naţionale Unifarm, că au început livrările şi că, în scurt timp, „toate stocurile care lipsesc din ţară vor fi refăcute la nivelul CN Unifarm”.
„Benedek a spus că lipsesc 7-8 citostatice, dar a amintit