Liga Campionilor oferă astăzi două partide extrem de interesante, din cadrul primei manşe a optimilor de finală.
Pe "Emirates", Arsenal Londra va da piept, de la ora 21.45 (Digi Sport 1), cu Bayern Munchen, ambele formaţii având obiectivul de a câştiga. Tehnicianul francez al londonezilor, Arsène Wenger, este convins că "tunarii" se pot impune, mizând pe calitățile și forța mentală a jucătorilor săi. "Știu din experiența acumulată că aceste confruntări se joacă 180 de minute. Trebuie să avem mereu în cap că avem 180 de minute la dispoziție, deci nu trebuie să ne grăbim. Nu ne plângem că am nimerit să jucăm cu Bayern pentru că, dacă vrei să avansezi într-o astfel de competiție, trebuie să fii conștient că la un moment dat vin și echipele mari. Am încredere în calitățile noastre, în spiritual nostru și în forța noastră mentală. Este foarte important să jucăm cu convingerea că putem câștiga și în general stăm bine la capitolul pregătire psihică", a declarat Wenger, citat de romaniansoccer.ro.
Laurent Koscielny este incert pentru meciul cu Bayern din cauza unei contracturi musculare. Nu vor juca sigur Kieran Gibbs și Nacho Monreal, accidentați. Revin după accidentări Thomas Vermaelen, Francis Coquelin și Jack Wilshere.
Optimismul primează şi în tabăra nemţilor, antrenorul Jupp Heynckes consideră că Liga Campionilor este o competiție specială și le va cere jucătorilor săi să se implice mai mult decât la meciurile din Bundesliga. "Champions League este mai specială, pentru că se joacă la un nivel mai înalt. Trebuie deci să dăm mai mult pe teren. Arsenal este o echipă foarte bună, în special în atac, deci va trebui să fim atenți să nu le lăsăm spații. Adversarii noștri sunt capabili să țină mingea foarte mult și ne va fi greu să ne facem jocul nostru obișnuit. Wenger a imprimat echipei un stil de joc foarte dinamic. Nu-mi doresc un rezultat anume la Lond