Mulţi oameni cred că există persoane ce sunt înzestrate cu darul profeţiei. Unul din aceşti oameni deosebiţi pare să fi fost şi înţeleptul Sundar Singh, un indian care a trecut la creştinism după ce a avut o vedenie în care i s-a arătat Iisus Hristos.
Sundar s-a născut în anul 1889 în India, în oraşul Rampur, regiunea Punjab şi a murit doar 44 de ani mai târziu. În momentul în care a decis să treacă la creştinism, Sundar a făcut o călătorie în toate ţările creştine, printre care şi România. În toate aceste state a dus vestea Evangheliei, dar şi profeţiile care i-au fost arătate despre viitorul respectivelor naţiuni.
În cartea "Profeţiile lui Sundar Singh" se vorbeşte despre o reîntoarcere către religie şi creştinism în "vremurile din urmă", iar ţara noastră pare să aibă o misiune specială.
Iată câteva citate din profeţiile făcute de Sundar:
"Eu ştiu că România are o misiune Dumnezeiască de redresare spirituală ce o va face să se înfăţişeze ca un veritabil model demn de urmat întregii umanităţi. Este necesar să fac această mărturisire-profeţie în faţa popoarelor întregii lumi, creştine sau de alte religii, fiindcă toate semnele marchează schimbările spirituale uluitoare ce vor avea loc în curând.
Spusele mele nu trebuie să vă determine să mă consideraţi un fanatic simpatizant al românilor ce îşi imaginează himerice plăsmuiri, căci cea care mi-a inspirat, fără putinţă de tăgadă, aceste profeţii este Prea sfânta Născătoare a lui Iisus, şi reamintesc din nou că, din câte simt, locul de cinste în ocrotirea României îl ocupă Maica Domnului şi apoi marile puteri cereşti, la toate acestea mai adăugându-se şi majoritatea sfinţilor din cer.
Acum, când fac cunoscute aceste profeţii, dacă aş fi român de origine, probabil că aş putea fi învinuit de părtinire naţională, iar dacă aş fi european din comu