Patru lei, doi urși, un cerb lopătar, sunt o parte din animalele sălbatice pe care frații Cămătaru, Nuțu și Sile, le aveau pe proprietatea sa. Autoritățile știau de ele și le monitorizau permanent încă din 2008-2009, au explicat pentru EVZ surse din cadrul Ministerul Mediului. poza
Ieri, urșii și leii au fost duși la Grădina Zoologică Bucov de către specialiști din cadrul departamentului de Biodiversitate a Gărzii de Mediu și de membri ai ONG-ului Vier Pfoten. În timp ce leii se vor putea plimba într-un spațiu ce măsoară 2.800 de metri pătrați, asta după ce vor sta în carantină, urșii vor avea și bazin de înot.
SUMARUL ARTICOLULUI Imagini inedite cu JUNGLA INTERLOPILOR. Nuțu Cămătaru: „Leii să fie sănătoși. Să le dea de mâncare!”| GALERIE FOTOFOTOGRAFIA 1FOTOGRAFIA 2FOTOGRAFIA 3FOTOGRAFIA 4FOTOGRAFIA 5FOTOGRAFIA 6FOTOGRAFIA 7FOTOGRAFIA 8FOTOGRAFIA 9FOTOGRAFIA 10FOTOGRAFIA 11FOTOGRAFIA 12FOTOGRAFIA 13FOTOGRAFIA 14FOTOGRAFIA 15FOTOGRAFIA 16FOTOGRAFIA 17FOTOGRAFIA 18FOTOGRAFIA 19FOTOGRAFIA 20
CLICK PENTRU A VEDEA GALERIA FOTO
„Leii vor sta la Bucov o lună, o lună și jumătate. Sperăm ca până în aprilie să se decidă daca vor rămâne la Grădina Zoologică Bucov sau vor fi duși în rezervația Lionsrock din Africa de Sud. Dacă vor rămâne aici, se va amenaja spațiu în plus și pentru ei”, au explicat, pentru EVZ, reprezentanți ai Gărzii de Mediu.
Cert este că atât transferarea lor în Africa de Sud, cât și păstrarea lor aici va necesita cheltuirea unei sume importante de bani, au mai precizat sursele citate.
„Știam de animale, dar nu aveam unde să le ducem”
Surse din Grada de Mediu au povestit, pentru EVZ, că animalele sălbatice aflate pe proprietatea familiei Cămătaru erau monitorizate de autorități. „Știam de ele, dar nu aveam unde să le ducem. Și întreținerea lor costă mult. Decât să fie duse undeva unde aveau condiții