Disputa dintre compania americană Bechtel şi firmele româneşti care au prestat diferite servicii pentru constructorul Autostrazii Transilvania a ajuns pe masa Comisiei Europene, potrivit unui comunicat emis de Liga Întreprinzătorului Român (LIR).
Vă reamintim că pe rolul Tribunalului Comercial Cluj există un proces între compania Bechtel şi firma clujeană Pulp Fiction, cea care i-a transportat, în perioada 2004 - 2008, pe angajaţii Bechtel spre şi dinspre şantierele Autostrăzii Transilvania din judeţele Cluj şi Bihor.
Potrivit LIR, managerul general al companiei Pulp Fiction, Zoltan Egyed, s-a adresat Comisiei Europene, care realizează raportul Mecanismului de Cooperare şi Verificare, prin intermediul căruia monitorizează starea Justiţiei din România, precum şi Consiliului Superior al Magistraturii. Egyed este nemulţumit de modul în care evoluează acţiunile în Justiţie legate de cazul neplăţii de către Bechtel a facturilor emise de companiile care au prestat servicii pentru constructorul american.
”Avem pe rolul Tribunalului Comercial Cluj un proces prin care cer obligarea Bechtel să ne achite contravaloarea serviciilor prestate in ultimele şase luni de derulare a contractului. Este vorba de 1,7 milioane de lei. Aceşti bani ni se cuvin pentru ca noi i-am transportat pe cei 3.200 de angajaţi ai Bechtel la timp, fără nici un fel de incident. Noi am emis facturile corespunzătoare acestei sume, iar reprezentanţii Bechtel au acceptat, fără
niciun fel de obiecţie aceste facturi. Ba chiar au făcut o plată parţială, în valoare de un milion de lei, din creanţa iniţială de 2,7 milioane de lei.Ulterior, reprezentanţii Bechtel au încercat să ne păcălească. Ei ne-au propus să acceptăm ca ei sa ne achite 30 la sută din restanţa din 1,7 milioane de lei şi noi să renunţăm la restul de plată. Nu am acceptat,
pentru ca exista un contract valabil, iar serv