La mai bine de 20 de ani de la Revoluţia din 1989, statutul femeii din România s-a schimbat faţă de perioada comunistă. Foarte multe femei au reuşit să se impună în diferite domenii de activitate care, în trecut, le era aproape interzis accesul. În poliţie, în prezent, femeile poliţist lucrează cot la cot cu bărbaţii, cu rezultate dintre cele mai bune.
Ionela Dumitrescu, o tânără din Buzău în vârstă de 24 de ani, constituie un exemplu de femeie care excelează în profesia de poliţist. Absolventă a Colegiului Naţional „Mihai Eminescu” din Buzău – profil filologie, promoţia 2007 - Ionela a ales să devină poliţist şi s-a înscris, în acelaşi an, la Şcoala de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr” Câmpina. A urmat însă în paralel şi cursurile Facultăţii de Drept şi Sociologie din cadrul Universităţii Transilvania Braşov.
În anul 2009, Ionela a fost repartizată la Postul de poliţie comunal Padina, unde şi-a desfăşurat activitatea până în luna aprilie 2011, ca ajutor şef de post. Pentru că s-a evidenţiat prin profesionalism, moralitate şi devotament, ea a fost promovată în funcţia de agent operativ la Formaţiunea de Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei oraşului Pogoanele.
Poliţista nu a înşelat încrederea cu care a fost învestită şi s-a integrat imediat în colectiv. Ea a contribuit la soluţionarea unor cazuri care i-au adus satisfacţie profesională, fiind preocupată de întocmirea unor acte de urmărire penală de calitate. Unul dintre cele mai importante dosare la a cărui soluţionare a contribuit a fost furtul de bijuterii şi aparatură electronică în valoare de 50.000 de lei. Furtul fusese comis în ultima noapte a anului 2011 din locuinţa unui cetăţean din Pogoanele. În urma percheziţiei la domiciliul suspectului, echipa din care a făcut parte şi agent de poliţie Ionela Dumitrescu a găsit îngropate în curtea locuinţei multe d