> Primăria caută terenuri disponibile pentru înfiinţarea unor noi cimitire
Primăria municipiului Suceava este în căutarea de suprafeţe disponibile care s-ar preta amenajării de noi locuri pentru înmormântare. Şeful administraţiei locale, Ion Lungu, a declarat ieri, într-o conferinţă de presă, că vechile cimitire sunt pline, în timp ce cartiere precum Obcini şi George Enescu nu au în preajma lor spaţii speciale destinate înhumării. Lungu precizează că în cazul acestora va încerca să transfere în administrarea municipalităţii o suprafaţă deţinută de Agenţia Domeniilor Statului (ADS), la fel cum s-a procedat şi în cazul înfiinţării noului cimitir de la Iţcani. „Avem cartiere care nu au cimitire sau în care acestea din urmă sunt pline, nemaiexistând locuri de înhumare. Vom încerca, la fel cum am procedat şi în cartierul Iţcani, să transferăm suprafeţe de teren de la ADS către Primărie, pentru a amenaja un cimitir şi pentru cartierele Obcini şi George Enescu, pentru că, până la cimitirul Pacea este cam departe”, subliniază Lungu.
Edilul-şef precizează că, în acest sens, s-au adresat municipalităţii şi bisericile din cartierul Burdujeni, însă, pentru acestea a fost identificată o suprafaţă de 3 hectare de teren pe Dealul Mănăstirii, în apropierea cartierului Tinereţii. Atât pentru acesta din urmă, cât şi pentru zonele Obcini şi George Enescu, în bugetul local au fost prevăzute fonduri de câte 100.000 de lei, bani necesari întocmirii studiilor de amplasament.
„Este o prioritate a perioadei următoare să găsim teren şi să amenajăm noi locuri pentru înhumare. La fel ca la Iţcani, cimitirele vor fi ale Primăriei, iar cultelor existente, în funcţie de numărul de persoane, le vom atribui suprafeţe distincte”, a explicat Ion Lungu.