Cezar, câştigătorul finalei selecţiei naţionale a concursului Eurovision, a declarat duminică, la TVR 1, că de-abia aşteaptă să arate lumii întregi că România este o ţară de valoare, informează Mediafax.
Cezar va reprezenta România la Eurovision Song Contest de la Malmo din Suedia, cu piesa "It's my life", compusă de Cristian Faur, câştigătoare a finalei selecţiei naţionale a concursului Eurovision, care s-a desfăşurat sâmbătă seară, la TVR.
Într-o emisiune specială dedicată acestui eveniment, difuzată duminică la TVR 1, Cezar a spus că este foarte bucuros să are susţinerea sinceră din partea fanilor. "Pentru mine este deja o provocare şi de-abia aştept să arătăm lumii întregi că România totuşi este o ţară de valoare", a spus Cezar.
Citeşte şi Surpriză la Eurovision. Vezi ce scandal a izbucnit după ce a fost anunţat reprezentantul României la concursul din Suedia!
El a precizat că genul său de voce în abordarea piesei "It's my life" nu este operistic.
"Eu am încercat şi încerc şi cu siguranţă voi aduce un nou curent din punct de vedere vocal, acela de a cânta cu o voce aerată, oarecum spaţială, îmbinarea dintre vocea fără vibrato, cu vibrato (...) S-a văzut trecerea dintre aceste două registre în această piesă. Chiar şi pe partea de falset, vocea feminină, nu folosesc vibrato. Este un experiment şi eu mă simt foarte bine cu această vocalitate tocmai pentru că am o viziune foarte amplă, îmi place foarte mult jazz-ul, ascult cântăreţi de orice gen (...) Tocmai de aceea este o provocare şi în Suedia voi schimba şi mai mult culoarea din punct de vedere vocal, voi încerca să dau mai multe culori de-a lungul celor trei minute piesei 'It's my life' şi să încerc să creez acele contraste şi acel şoc emoţional. Dacă ajung să fac pielea de găină oamenilor şi acolo în Suedia, cred că asta este suficient (...) Poate chiar şi acele note acute nu vor