FC Rapid a depus la Tribunalul Bucureşti planul de reorganizare a SC FC Rapid SA în dosarul de insolvenţă, votarea acestuia urmând să aibă loc la 31 martie, în cadrul adunării creditorilor, se arată într-un anunţ publicat de gruparea giuleşteană pe pagina oficială de Facebook.
"La data de 11.03.2013 a fost depus de debitor prin administrator special Ion Taban la Tribunalul Bucureşti, Secţia a VII-a Civilă, în dosarul nr. 46406/3/2012, planul de reorganizare a societaţii debitoare FOTBAL CLUB RAPID S.A. Se convoacă adunarea creditorilor la data de 31.03.2013, ora 10.00, având ca ordine de zi votarea planului de reorganizare propus", se menţionează în anunţul oficial semnat de administratorul judiciar Cristina Andronache.
Creditorii pot fi reprezentaţi în cadrul adunării prin împuterniciţi, cu procură specială şi legalizată sau, în cazul creditorilor bugetari şi a celorlalte persoane juridice, cu delegaţie semnată de conducătorul unităţii. De asemenea, creditorii pot vota si prin corespondenţă.
Creditorii cu titluri de valoare la purtător vor depune originalele la administrator cu cel puţin 5 zile înainte de data fixată pentru exprimarea votului, sub sancţiunea decăderii din dreptul de a vota.
SC FC Rapid SA are de achitat datorii în valoare de 148.029.085 lei (aproximativ 34 milioane de euro), conform tabelului preliminar de creanţe admis de adminstratorul judiciar în dosarul de insolvenţă.
La masa credală au fost înscrişi 163 de creditori care au solicitat creanţe în valoare de 210.838.992 lei (aproximativ 48 de milioane de euro), însă administratorul judiciar a admis doar 148 de milioane de lei.
Mai mulţi creditori, printre care omul de afaceri Fathi Taher, gruparea FC Corvinul Hunedoara şi foşti şi actuali jucători rapidişti au depus contestaţii la tabelul preliminar de creanţe admis de adminstratorul judiciar în dosarul de