S-au distins filmele lui Tudor Giurgiu, Silviu Purcărete şi Radu Jude
Despre cele mai bune filme româneşti care au avut premiera în 2012 s-a vorbit şi s-a scris destul de mult. Mai ales despre răsunătorul succes de la Cannes: “După dealuri” de Cristian Mungiu. Producţiile româneşti au circulat prin festivaluri; unele au avut acasă lansări spectaculoase, prin grija producătorilor şi a distribuitorilor. Acum a venit momentul “răsplatei”, adică premierea. Primul eveniment de acest fel s-a organizat la Cinema Studio, pe 15 martie: ceremonia de decernare a premiilor Uniunii Cineaştilor – UCIN. Va urma, probabil într-o săptămână, cea a Premiilor Asociaţiei Criticilor de Film. Apoi, la 25 martie, se va desfăşura cu fast, ca de obicei, Gala Premiilor Gopo.
Premiile UCIN pe anul 2012 au inclus, pe lângă distincţiile la cele două categorii, lungmetraj şi scurtmetraj, hotărâte de juriile prezidate, respectiv, de criticul Cristina Corciovescu şi actriţa Tora Vasilescu, şi două premii de excelenţă, precum şi Premiul Academic “Mihnea Gheorghiu”.
S-au jurizat doar filmele înscrise – 48 de producţii la ambele secţiuni. De remarcat că “După dealuri” nu a fost în această competiţie, strânsă de altfel, după cum spunea Cristina Corciovescu. Cunoscutul critic a venit cu o explicaţie, spunând că anul acesta juriul la Lungmetraj s-a confruntat cu două provocări. “Prima: absenţa filmului lui Cristian Mungiu, «După dealuri», pe care autorul nu a dorit să îl înscrie în competiţie. În ciuda acestei opţiuni discutabile, Mungiu rămâne un remarcabil ambasador al României în lume prin cinematograf. Cea de a doua: prezenţa câtorva filme importante şi de valoare sensibil apropiată care a trebuit să-şi afle locul cel mai potrivit în palmares (...)”.
Marele Premiu UCIN nu s-a dat. Probabil l-ar fi luat “După dealuri”. Dar lui Cristian Mungiu i s-a acordat Pr