Sâmbătă 16 martie, începând cu ora 10, în sala de sport Gheorghe Barițiu din Turda s-au disputat jocurile penultimei etape a turneului semifinal 1 de handbal masculin, rezervat echipelor de juniori republicani I.
CSS Crișul Oradea - "U"Transilvania Cluj 25-49 (17-25)
Partida de debut a penultimei runde a pus față-n față echipele cluburilor CSS Crișul Oradea și U Transilvania Cluj. Dacă în primele trei etape, clujenii au tratat jocurile cu o oarecare superficialitate, de această dată, văzând că nu-i de glumit cu handbalul, deoarece dacă încerci să-l păcălești te taxează, au reușit o victorie fără dubii în fața celor de pe Criș. Elevii lui George Tăut nu au putut ține pasul cu ritmul impus de clujeni, care până la pauză au avut un avans de 8 goluri (17-25). După pauză, avantajul clujenilor a crescut proporțional cu scurgerea timpului, la finalul timpului de joc avantajul clujenilor a fost de 24 de goluri (25-49), cea mai mare diferență înregistrată până în această fază a competiției disputată la Turda.
CSS Crișul:
George Tirban, Flaviu Duma – portari
Kerekes (12 goluri), Panti (7),Tarcău (5), Banciu-1;
Aruncări de la 7m - 4 din 4
U Transilvania:
Laurian Briciu, Călin Budişan, Richard Freiwald - portari
Draia (10), Şomlea (9), Aldea (7), Ciuta (6), Cubleşan (6), Greab (4), Iova (3), ,Câţiu (2), Muresan (2)
Aruncări de la 7m - 2 din 2
CSS Sighișoara - Lic. Teor. Traian Vuia Reșița 37-33 (17-17)
În cel de-al doilea joc al rundei cu numărul 4, sighișorenii lui Sorin Mureşan aveau nevoie de punctele puse la bătaie, pentru a fi siguri de ocuparea locului 3 în grupă. În disputa de duminică, sighişorenii întâlnesc echipa celor de la U Transilvania şi nu se ştie dacă pot obţine ceva, chiar dacă clujenii sunt ca şi calificaţi în faza următoare a competiţiei. Prima parte a jocului a fost destul de