Majoritatea celor care caută o locuinţă vor să se încadreze într-un buget de maximum 60.000 de euro
Proprietarii de apartamente nu sunt încă dispuşi să lase la preţ, ponderea locuinţelor ieftine fiind semnificativ mai mică decât cea a căutărilor
Totuşi, faţă de anii trecuţi se poate observa o mai bună adaptare a ofertei la cerere din punctul de vedere al preţurilor
Majoritatea românilor care sunt în căutarea unei locuinţe vor să se încadreze într-un buget de maximum 60.000 de euro, însă proprietarii de apartamente nu sunt încă dispuşi să renunţe la pretenţii, ponderea locuinţelor ieftine fiind semnificativ mai mică decât cea a căutărilor.
Totuşi, faţă de anii trecuţi, în marile oraşe ale ţării poate fi observată o mai bună adaptare a ofertei la cerere din punctul de vedere al preţurilor, potrivit unei analize imobiliare-ro.
"Cu două excepţii notabile, ponderea locuinţelor ieftine scoase la vânzare rămâne totuşi semnificativ mai mică decât cea a căutărilor pe acelaşi segment", spun reprezentanţii portalului imobiliar.
Astfel, în Capitală, cele mai multe căutări - 48% din total - sunt îndreptate spre apartamente cu un preţ de până la 60.000 de euro. În ceea ce priveşte oferta, cele mai numeroase anunţuri sunt tot cele de pe segmentul Prima Casă, însă acestea au o pondere semnificativ mai scăzută comparativ cu cererea, respectiv 36%.
Pe locul al doilea al căutărilor se situează locuinţele ce costă între 60.000 şi 80.000 de euro, cu o pondere de 22%. Acestea sunt urmate de proprietăţile cu un preţ de peste 100.000 de euro, care atrag 19% din cumpărătorii de apartamente, în vreme ce unităţile locative cu preţuri de la 80.000 la 100.000 de euro generează doar 10% dintre căutări.
Pe locul al doilea ca număr de proprietăţi căutate se situează segmentul apartamentelor scumpe, de peste 100.000 de euro, cu o marjă de 26% din t