Mesajul a fost trimis. Multumesc!

FOTO! Politistii i-au impresionat pe copii cu demonstratii de forta in Ziua Portilor Deschise la IPJ Timis

Publicat in Opinia Timisoarei, vineri 22 martie 2013 ·

TIMISOARA. Cele mai ”tensionate” momente au fost exact pe placul vizitatorilor. Copiii s-au distrat de minune si i-au incurajat, dupa momente de uimire, pe politistii care au capturat infractori cu ajutorul cainilor, vehiculelor si armamentului.

Demonstratii cu caini de atac, urmariri cu girofaruri aprinse si sirene pornite, impuscaturi asurzitoare si lovituri de arte martiale desprinse din filmele de actiune s-au desfasurat sub ochii vizitatorilor care, o zi pe an, se pot plimba nestingheriti in curtea Inspectoratului de Politie al Judetului Timis.

”La fel ca in fiecare an, a fost organizata Ziua Portilor Deschise. Cu aceasta ocazie, inspectoratul a fost vizitat de copii de toate varstele, dar si de alte persoane care au dorit sa vada echipamentele pe care le foloseste Politia Romana. Celor prezenti le-au fost prezentate autoturismele si armamentul din dotare, dar si anumite procedee folosite de catre luptatorii din cadrul serviciilor de actiuni speciale”, a declarat Madalina Mezdrea, purtator de cuvant al IPJ Timis.

Copiii s-au inghesuit sa vada cum este sa tintesti cu o arma adevarata, cum functioneaza o pereche de catuse sau cat de greu este un baston de cauciuc si s-au aratat impresionati de echipamentul politistilor de la serviciul de interventie.

”Cel mai mult mi-au placut cateii. Cand o sa cresc mare as vrea sa fiu politist”, a spus Mario Popa, de pe umerii tatalui sau, membru al fortelor de ordine, care a completat, amuzat, ca mai bine s-ar face fotbalist.

FOTO: Virgil Simonescu

TIMISOARA. Cele mai ”tensionate” momente au fost exact pe placul vizitatorilor. Copiii s-au distrat de minune si i-au incurajat, dupa momente de uimire, pe politistii care au capturat infractori cu ajutorul cainilor, vehiculelor si armamentului.

Demonstratii cu caini de atac, urmariri cu girofaruri aprinse si sirene pornite, impuscaturi

Articolul in Opinia Timisoarei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Mark Rutte spune că Beijingul ar putea îndemna Rusia să atace NATO. „Am nevoie de tine pentru a-i ţine ocupaţi în Europa”

Adevarul acum o ora
Dacă Beijingul ar decide să atace Taiwanul, este foarte probabil că va folosi Rusia pentru a lovi Europa, a afirmat secretarul general al NATO, Mark Rutte.

Cutremur de suprafață, duminică dimineață, în județul Gorj

HotNews acum o ora
Un cutremur de suprafaţă cu magnitudinea 3,3 s-a produs, duminică dimineaţa, la ora 6:29, în Oltenia, judeţul Gorj, potrivit datelor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), transmite Agerpres. Seis

Elon Musk anunță formarea Partidului America: „Va reda libertatea”

Adevarul acum 26 minute
Miliardarul Elon Musk a anunțat sâmbătă, 5 iulie, crearea mişcării sale politice denumite „America Party” - Partidul America.

Charalambous s-a convins după ce FCSB a câștigat Supercupa: „Va avea mai multe minute în acest sezon”

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
. Elias Charalambous (44 de ani), tehnicianul campioanei României, a oferit prima reacție după câștigarea Supercupei României. Despre Ștefănescu am spus în sezonul trecut că nu am fost destul de corecți față de el. Sper că va avea mai multe minute î

Bilanțul inundațiilor din TEXAS a urcat la 51 de morți. În continuare zeci de persoane sunt date dispărute, inclusiv 27 de fete de la o tabără de vară

Gandul acum o ora
Bilanțul victimelor inundațiilor devastatoare care au cuprins centrul statului Texas a urcat la 51 de morți, a anunțat șeriful comitatului Kerr, citat de NBC. Printre victime se numără și câțiva copii. Între timp, autoritățile caută în continuare ze

Dalai Lama împlinește 90 de ani și speră să trăiască peste 130

Adevarul acum 47 minute
Liderul spiritual al budiștilor tibetani, Dalai Lama, a împlinit 90 de ani duminică, 6 iulie, și a declarat că speră să trăiască peste 130 de ani.

Pe site-ul Ministerului Sănătății va fi disponibil un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

Ziua Constanta acum o ora
Începând cu 14 iulie 2025, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătății un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale. Anunțul a fost făcut de Ministerul Sănătății pe pagina de Facebook. Noul ministrul al Sănătății, Alexa

Zelenski spune că ultima discuție la telefon cu Trump a fost „cea mai productivă”

HotNews acum 11 ore
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că discuția recentă cu președintele american Donald Trump, purtată la telefon vineri, a fost cea mai bună și „cea mai productivă” pe care a avut-o, scrie Reuters. „Referitor la conversația

VIDEO Ayatollahul Ali Khamenei, prima apariţie publică după recentul conflict cu Israelul

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a participat sâmbătă la un eveniment religios, prima sa apariţie publică după încetarea focului cu Israelul, potrivit imaginilor difuzate de televizi

Gigi Becali exclamă, după Supercupa României: „Nu am avut de când sunt eu în fotbal așa jucător”

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
. Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, a avut cuvinte de laudă la adresa lui Juri Cisotti, mijlocașul ofensiv al campioanei din Liga 1. Echipa începe cu Cisotti, Olaru și Șut. Și cu Ngezana” Gigi Becali, patron FCSB

Vremea

București
acum

25°
dum.

20°/36°
lun.

24°/39°
mar.

24°/38°
mie.

24°/37°
Iasi
acum

23°
dum.

19°/36°
lun.

18°/38°
mar.

21°/38°
mie.

19°/37°
Constanta
acum

26°
dum.

20°/29°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
mie.

22°/27°
Cluj-Napoca
acum

21°
dum.

16°/35°
lun.

19°/37°
mar.

18°/35°
mie.

15°/21°
Timisoara
acum

24°
dum.

18°/37°
lun.

19°/40°
mar.

18°/39°
mie.

14°/20°