Inspectoratul de Poliţiei Judeţean (IPJ) Iaşi a demarat ieri o anchetă internă, după ce un poliţist din cadrul instituţiei a accidentat un bătrân.
Evenimentul rutier a avut loc în data de 22 martie, la ora 10.02, în comuna Scânteia. O autospecială de poliţie inscripţionată cu „Ministerul Administraţiei şi Internelor“, condusă de un poliţist al IPJ Iaşi, a lovit un bărbat în vârstă de 75 de ani. Poliţistul, în timp ce efectua manevra de mers înapoi, pe fondul ploii abundente, l-a accidentat uşor pe Neculai D. din localitatea Scânteia. La faţa locului au sosit echipaje de poliţie care i-au testat cu aparatul etilotest atât pe şofer, cât şi pe bătrân, rezultatul fiind că nici unul dintre aceştia nu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. IPJ Iaşi a declanşat o anchetă în acest caz. „Faţă de poliţist au fost întocmite acte premergătoare unui dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşii infracţiunii de vătămare corporală din culpă“, au declarat reprezentanţii IPJ Iaşi.
Inspectoratul de Poliţiei Judeţean (IPJ) Iaşi a demarat ieri o anchetă internă, după ce un poliţist din cadrul instituţiei a accidentat un bătrân.
Evenimentul rutier a avut loc în data de 22 martie, la ora 10.02, în comuna Scânteia. O autospecială de poliţie inscripţionată cu „Ministerul Administraţiei şi Internelor“, condusă de un poliţist al IPJ Iaşi, a lovit un bărbat în vârstă de 75 de ani. Poliţistul, în timp ce efectua manevra de mers înapoi, pe fondul ploii abundente, l-a accidentat uşor pe Neculai D. din localitatea Scânteia. La faţa locului au sosit echipaje de poliţie care i-au testat cu aparatul etilotest atât pe şofer, cât şi pe bătrân, rezultatul fiind că nici unul dintre aceştia nu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. IPJ Iaşi a declanşat o anchetă în acest caz. „Faţă de poliţist au fost întocmite acte premergătoare unui dosar penal în care s