Mişcarea Populară, proiectul lui Traian Băsescu, demarat după alegerile din PDL, tinde să atragă destul de mulţi oameni din partid, unii fiind dispuşi să sacrifice chiar şi funcţii în administraţie pentru a-l urma pe şeful statului. Un caz este cel al lui Liviu Cotojman, primarul din Roşia de Amaradia, care spune că gestul lui Băsescu de a spune „Adio!” PDL-ului l-a făcut să ia în calcul plecarea din partid. Primarul spune că îl va urma pe Băsescu unde va merge, indiferent dacă va fi nevoit să piardă funcţia. De partea cealaltă, Ion Fugaru, unul dintre cei mai critici membrii la adresa actualei conduceri, spune că această Mişcare Populară va sfârşi rapid, pentru că nu are membri în rândul aleşilor locali.
Liviu Cotojman declară că rezultatul alegerilor din PDL nu l-a dezamăgit la fel de mult precum gestul lui Traian Băsescu de a se dezice de partidul cu ajutorul căruia a ajuns preşedinte. Cotojman spune însă că, din punctul său de vedere, PDL fără Băsescu nu poate exista şi se va desfiinţa, până la urmă. Primarul spune că sunt destul de mulţi membrii care cred acelaşi lucru şi care vor fi dispuşi să îl urmeze pe acestea în orice proiect politic pe care îl va demara, în acest caz, în Mişcarea Populară. Cotojman este unul dintre cei care crede cu tărie că această formaţiune va fi „adevăratul partid de dreapta” de pe scena politică şi îl va urma, fără ezitare, pe Băsescu. Cotojman: PDL se va desființa!
„Personal am fost dezamăgit de decizia preşedintelui, dar şi de faptul că unii membri ai noştri s-au grăbit să îl critice. Eu cred că fără Traian Băsescu, PDL nu poate să reziste şi se va desfiinţa. Eu am fost unul din susţinătorii săi şi voi merge cu el în orice proiect politic va avea, chiar dacă asta va însemna să pierd funcţia de primar”, spune Cotojman. „Dacă îmi zicea să o votez pe Macovei, asta făceam”
Primarul mai spune că este conştient de ris