Razer Edge se vrea o consolă video portabilă dotată cu Windows 8 sau o tabletă cu Windows 8 capabilă să devină unealta perfectă pentru jocuri video. Este oricare dintre cele două opţiuni, depinde doar punctul de vedere. Şi Razer Edge ar putea fi gadgetul perfect pentru două pieţe.
În natura sa, Razer Edge este o tabletă cu Windows 8. O tabletă puternică, într-adevăr, iar odată cu un accesoriu gândit de Razer devine consola portabilă dedicată jocurilor video. Ce are ca tabletă? Întâi trebuie menţionat că sunt două versiuni: la 1.000 de dolari este cea cu Intel i5 1,7GHz şi 4GB memorie RAM, iar spaţiul de stocare este de 64GB, pe când la 1.300 de dolari (adică Edge Pro) specificaţiile ajung la Intel i5 1,7GHz sau Intel i7 1,9GHz, memorie RAM de 8GB şi spaţiu de stocare de 128GB sau 256GB.
Datele de mai sus nu spun prea multe despre dispozitiv, sunt suficiente tablete cu Windows 8 cu astfel de configuraţii. Totuşi, tableta Razer Edge iese în evidenţă prin faptul că devine consolă portabilă şi PC în toată regula cu alte două accesorii. Primul şi cel mai scump este gamepad-ul care costă 250 de dolari şi consola pur şi simplu intră în acesta, iar pe margine sunt cele două module de control în jocuri.
Al doilea accesoriu este staţia de andocare, costă 100 de dolari, şi oferă în plus trei porturi USB, unul pentru căşti şi unul pentru microfon, unul HDMI şi pe cel de încărcare. Odată pus pe acesta, Razer Edge devine un monitor desktop mai mic (cu ecran de 10 inci mai precis, cu o rezoluţie de 1.366x768 pixeli). Ataşezi o tastatură, un mouse şi ai un birou gata funcţional.
Impresii despre Razer Edge
„Chiar mi-a plăcut Razer Edge - m-am distrat cu acest gadget, l-am folosit în drumurile mele cu metroul şi în timpul liber pentru a mă juca toate jocurile pe care le-am ratat. Dar dacă nu ai bani de cheltuit, sau nu intri în vreo nişă a pieţei,