Preşedintele Partidului Social Democrat al Muncitorilor (PSDM), Miron Cozma, a declarat sâmbătă, că va candida la alegerile prezidenţiale din 2014, conform pesurse.ro.
'În momentul în care vor veni alegerile prezidenţiale, conducerea partidului a stabilit că eu voi fi candidatul la preşedinţia României. Chiar dacă partidul acesta nu este destul de bine dezvoltat, la prezidenţiale nu se va vota partidul, se va vota omul, iar Miron Cozma este suficient de bine cunoscut în România. Mesajul meu este că îi voi scăpa de hoţii care au distrus această ţară', a susţinut Cozma, la Conferinţa aniversară a 120 de ani de existenţă a Partidului Social Democrat al Muncitorilor din România.
El a afirmat că în acest demers va fi susţinut şi de către bucureşteni, care îi cer să candideze la preşedinţie. Odată ajuns la Cotroceni, Cozma vrea să schimbe numele ţării, din România în "Dacia".
Cozma mai spune că nu va face alianţe cu alte partide, cu cei care conduc această ţară, pentru că aceştia 'nu sunt politicieni, sunt nişte oameni care au fost instalaţi de către nişte grupuri de interese, pentru că asta s-a întâmplat în politica românească', a mai spus Cozma.
Întrebat dacă va fi susţinut şi de soţia sa, Marinela Niţu, Cozma a spus că aceasta va fi tot timpul lângă el, dar nu se amestecă în politică, ci se ocupă numai de muzică.
Miron Cozma a menţionat în context că partidul său va lupta pentru idealurile Revoluţiei din 1989, iar, dacă va ajunge vreodată la putere, 'toţi cei care au distrus oameni în această ţară vor răspunde'.
'Noi nu facem angajamente, nu suntem ca ei, dar vă promitem dacă vreodată vom ajunge să conducem, toţi cei care au distrus oameni în această ţară vor răspunde. Întrebarea noastră este pentru politicienii zilei: De ce au murit copiiii noştri, părinţii noştri, fraţii noştri, ca să se nască o nouă