> Gazul metan, berea, ţigările şi paşapoartele costă de ieri mai mult
De la 1 aprilie 2013 non-casnicii vor plăti gazul natural cu aproximativ 5% mai mult, MW/h costând de ieri 55,3 lei.
Furnizorii de gaz metan vor oferi însă în acest an mai multe surprize de acest fel. De la 1 iulie 2013, gazul metan se va scumpi din nou, cu încă 5% pentru consumatorii industriali şi cu 8% pentru consumatorii casnici. La 1 octombrie tarifele pentru acest serviciu se vor „împlini” din nou cu circa 3% pentru non-casnici şi încă 2% pentru populaţie.
Experienţa românească a dovedit că scumpirile de materii prime şi utilităţi în mediul industrial se răsfrâng, mai devreme sau mai târziu, şi în produsul finit; de aceea, dacă nu imediat, pe la sfârşitul verii e probabil ca sucevenii să simtă şi ei scumpiri la marfa produsă cu consum de gaz metan.
Când considerată aliment, când băutură alcoolică, berea s-a scumpit şi ea de la 1 aprilie 2013, odată cu modificarea accizei la producători. Astfel, dacă ieri sucevenii au putut bea în unele localuri câte o „gulerată” încă la preţul zilei precedente, alte baruri şi pub-uri din oraş s-au adaptat noii situaţii, punând câţiva bănuţi în plus la unele mărci de bere.
Veşti deloc îmbucurătoare au venit de ieri şi pentru fumători. Ţigările s-au scumpit, pentru că nivelul accizei la tutun crescut de la 53,18 euro la mia de ţigarete, la 56,71 de euro.
Pentru consumatorii de tutun care cumpără însă cu pachetul, menţionăm că de ieri la prânz un pachet de Dunhill, de exemplu, costă 14,3 lei în loc de 14 lei, unul de Kent, 13,3 lei în loc de 13 lei, iar un pachet de Pall Mall 12,7 în loc de 12,3.
A intrat pe rol şi coplata pentru spitalizare
Tot de ieri, sucevenii care nu sunt scutiţi prin lege de acest aport financiar vor achita, în cazul în care vor avea nevoie de spitalizare, taxa denumită „coplat