O retrogradare a Viitorului Constanţa ar putea dăuna grav afacerilor lui Gică Hagi, care s-a împrumutat recent la o bancă. „Regele” vrea o legislaţie care să oblige firmele mari să cotizeze la fotbal.
Echipa lui Gică Hagi a avut un început de an catastrofal cu doar două egaluri în cinci meciuri, combinaţie de rezultate care a dus formaţia pe locul 15, primul sub linia retrogradării. E doar a continuare a rezultatelor proaste de la finalul turului, ultimul succes al constănţenilor datând din octombrie, de la un meci cu Pandurii, din etapa a 13-a. Echipa plăteşte tribut lipsei de experienţă, susţine Gică Hagi, care a fixat la începutul anului ca obiectiv o clasare în primele 10 echipe ale clasamentului, însă acum s-ar mulţumi să scape de la retrogradare.
Când a conceput proiectul de la Constanţa, „Regele” s-a gândit la Viitorul ca la o echipă cu un joc atractiv, creată pentru a forma şi a vinde jucători mai departe, alimentând astfel conturile clubului. Pe termen lung, patronul Viitorului planifica o participare în cupele europene, chiar în următorii trei ani! Parcursul slab al echipei ameninţă serios planurile de viitor pentru că o retrogradare a echipei ar însemna şi scăderea cotei fotbaliştilor de la Constanţa, iar pentru clubul lui Hagi Liga 1 este o „piaţă de desfacere” pentru jucători mult mai atractivă în comparaţie cu divizia a doua. În plus, banii ce vin din drepturile TV pentru Liga 1 sunt substanţiale şi pot acoperi o mare parte din cheltuieli pentru o ehcipă care nu are un buget ieşit din comun.
A vândut doar un jucător
Au trecut cam patru ani de la înfiinţarea clubului, iar singurul fotbalist vândut până acum este Gabriel Iancu, la Steaua, pe 500.000 de euro, în condiţiile în care Hagi a investit peste 12 milioane de euro în Academie şi în prima echipă! Steaua a pus ochii şi pe Alibec, însă Viitorul nu va avea nimic de câştigat, înt