Ziua de 22 martie 2013 a fost declarată, simbolic, ZI DE DOLIU NAŢIONAL, în memoria celor peste 20 de milioane de copii ce nu au apucat să se nască, ucişi prin avort şi contracepţie. Elevii din clasele a XI-a de la Liceul Teoretic Codlea, coordonaţi de profesoara Magdalena Ratan, au participat la Proiectul „Educaţie pentru sănătate sexuală”, promovat de Asociaţia Pro Vita Christiana „Sfânta Ecaterina” şi A.S.C.O.R. Braşov.
„Prin activităţile organizate, am dorit dorim o educare a tinerei generaţii asupra avortului. România este pe primul loc între ţarile UE în privinţa numarului de avorturi: 883,37 avorturi la 1.000 de copii născuţi vii. Peste opt milioane de copii, conform datelor oficiale, au fost victime ale avortului, începând din anul 1990 şi pâna în prezent. Din punct de vedere creştin, avortul este o crimă groaznică asupra unei fiinţe care nu se poate apara, un păcat împotriva unui dar al lui Dumnezeu, copilul. Pe parcursul derulării proiectului elevii au avut la dispoziţie materiale informative pe suport de hârtie, dar şi electronice, organizându-se şi câteva dezbateri. Menţionez că în data de 23 martie s-a desfăşurat, în municipiul Braşov, Marşul pentru Viaţă, acţiune organizată în scopul afirmării dreptului la viaţă al fiecărui om, începând din momentul concepţiei”, a precizat prof. Ratan.
Riscurile consumului de droguri şi băuturi alcoolice
Zilele trecute, în sala de Istorie de a Şcolii Generale Nr. 2 de pe str. Nuferilor 13 a avut loc o Campanie de informare şi prevenire în rândul elevilor. Acestora le-au fost prelucrate materiale privind riscul consumului de droguri, băuturilor alcoolice, cât şi efectele ce decurg din consumul acestora. Activitatea a fost susţinută de poliţişti de proximitate din cadrul Poliţiei Codlea. În data de 3 aprilie, timp de trei ore, a avut loc şi festivitatea „Ziua Porţilor Deschise”.
Programul a