Procurorii DNA au anunţat, vineri, că îl cercetează penal pe Adrian Mândroiu, fost director general şi, în prezent, director la Autoritatea de Management pentru Programul Operaţional Sectorial Mediu - AM POSM, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de trafic de influenţă în formă continuată (patru acte materiale) şi asociere pentru săvârşirea de infracţiuni de corupţie.
Ministerul Mediului a precizat că fostul director general a încheiat contractul în baza căruia este anchetat în anul 2011. Conducerea Ministerului a decis suspendarea din funcţie a directorului Mândroiu, până la finalizarea cercetărilor DNA şi pronunţarea deciziei instanţelor de judecată.
Alături de Adrian Mândroiu mai sunt cercetaţi Nicolae Frank, administrator a unor societăţi comerciale de consultanţă, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de cumpărare de influenţă în formă continuată (două acte materiale) şi asociere pentru săvârşirea de infracţiuni de corupţie, dar şi Vlad Cristian Goga, administrator a unor societăţi comerciale de consultanţă, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de cumpărare de influenţă în formă continuată (trei acte materiale) şi asociere pentru săvârşirea de infracţiuni de corupţie.
Procurorii DNA arată că, din noiembrie 2011 şi până în prezent, Adrian Mândroiu a pretins şi primit bani, alte foloase şi a acceptat daruri de la reprezentanţii firmelor conduse de Frank Nicolae şi Goga Vlad Cristian, cu complicitatea şi altor persoane, pentru a interveni pe lângă diferiţi funcţionari din cadrul AM POSM, pentru favorizarea intereselor comerciale ale grupului menţionat, între care şi firma Tahal Consulting Engineering SRL.
Pe 5 aprilie 2011, între reprezentanţii firmei Tahal Consulting Engineering SRL şi autoritatea de mediu s-a semnat un contract având ca obiect acordarea de asistenţă tehnico-economică pentru direcţiile şi birourile de