Peste 5800 de firme au încercat să fenteze statul român, trimiţând peste 12 miliarde de euro în paradisul fiscal din Cipru.
Naţional: Afaceriştii români au dosit în Cipru peste 12 miliarde de euro ”Începând de astăzi, prezentăm lista celor peste 5.800 de firme care, în încercarea de a fenta statul român, au trimis peste 12 miliarde de euro în paradisul fiscal din Cipru, care s-a transformat peste noapte în iad“
România liberă: Mister. Precalificaţii, selectaţi pe baza unei schiţe pe 10 pagini? Trei semne de întrebare la privatizarea CFR Marfă “Procedurile de vânzare a societăţii CFR Marfă, anunţate la finele săptămânii trecute de către ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, lasă fără răspunsuri mai multe întrebări importante referitoare la această vânzare”
Gândul: Adrian Năstase, din nou în faţa judecătorilor. Se poate întoarce fostul premier la închisoare? “După nouă luni de la sentinţa de condamnare din dosarul Trofeul Calităţii, Adrian Năstase revine în faţa judecătorilor Curţii Supreme. Fostul premier va fi prezent luni, 8 aprilie, la primul termen din recursul dosarului Zambaccian, a treia cauză de corupţie pentru care a fost trimis în judecată de procurorii DNA”
EvZ: Adriana Săftoiu, purtător de cuvânt al PDL ”Surse EVZ ne-au informat că Vasile Blaga i-a propus Adrianei Săftoiu să fie purtătorul de cuvânt al PDL, pentru a marca astfel o nouă orientare a partidului împotriva lui Traian Băsescu“
Cronica română: Tabăra Blaga, victorie clară şi la alegerile de sâmbătă ”Alegerea noii componenţe a Biroului Permanent Naţional al PDL încheie, cel puţin teoretic, lupta internă din partid. Înfrântă la congresul din 23 martie, tabăra Elenei Udrea nu a reuşit să obţină decât patru funcţii din cele 39 care compun structura centrală a PDL. Practic, susţinătorii fostului ministru al Dezvoltării au primit de patru ori mai puţine posturi decât