Mesajul a fost trimis. Multumesc!

FOTO VIDEO  Desenele animate care îşi scapă copilul de supărări

Publicat in Adevarul, luni 8 aprilie 2013 ·

Facultatea de Psihologie din Cluj, care a câştigat, în 2011, titlul de cea mai „tare“ facultate din ţară, continuă seria proiectelor de succes: de la benzi desenate şi roboţi la desene animate terapeutice care să îi ajute pe copii să-şi gestioneze emoţiile.

Desenele se numesc „Retman şi Retmagia“, cuprind cinci filmuleţe a câte 8-9 minute fiecare, iar muzica a fost făcută de către cei de la trupa „Luna Amară“. Sunt primele desene animate terapeutice din ţară, au la bază studii făcute pe copii în judeţele Cluj şi Alba care arată le asigură succesul.

Sunt gata şi se află în faza de testare ca să se confirme eficienţa lor.

Ideea creării acestor desene animate terapeutice este una mai veche şi îi aparţine profesorului Daniel David, un psiholog de renume în ţară şi peste hotare, fiind primul român numit director pentru cercetare la faimosul Institut „Albert Ellis“ din New York.

„Desenele animate sunt gândite pentru a crea bună-dispoziţie, desenele animate terapeutice merg mai departe, îi învaţă pe copii cum să-şi gestioneze emoţiile“, afirmă Daniel David.

Proiectul desenelor animate a fost pus în practică spre în a doua parte a anului 2012 şi a fost finanţat din premiul I de 30.000 de euro primiţi de Facultatea de Psihologie în 2011, când a fost desemnată cea mai bună facultate din ţară, în cadrul Galei Premiilor în Educaţie.

De ce sunt terapeutice?

Specialiştii clujeni spun că aceste desene sunt terapeutice fiindcă Retman, ca personaj principal, transmite principiile de psihoterapie raţional-emotivă şi cognitiv-comportamentală, adică îi învaţă pe copii cum să gândească pozitiv şi cum să se comporte.

„Sunt primele desene animate terapeutice validate ştiinţific din ţară“, afirmă lectorul Oana David, implicată în proiectul „Retman şi Retmagia“, alături de conf. univ. dr. Anca Dobrean şi Cristina Domuţ.

Ea le-a arătat o

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicușor Dan va vorbi marți cu o șefă din Comisia Europeană despre PNRR: „Bineînţeles, noi am promis multe şi nu am făcut nimic. Dar acum este o nouă administraţie”

HotNews acum 3 ore
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat că va avea o discuţie telefonică, marţi, cu directorul general al SG RECOVER – Task Force pentru Redresare şi Rezilienţă din cadrul Secretariatului General al Comisiei Europene, Celine Gauer, transmite Agerpres. „

Cod galben privind viituri rapide şi posibile inundaţii locale, în zece judeţe

News.ro acum o ora
Hidrologii au emis o atenţionare Cod galben privind viituri rapide şi posibile inundaţii locale, valabilă până miercuri la prânz, în judeţele Maramureş, Satu Mare, Bistriţa-Năsăud, Harghita, Mureş, Braşov, Argeş, Dâmboviţa, Prahova şi Ilfov. Potrivi

UPDATE - Un cutremur cu magnitudinea de 5,8 a zguduit coasta mediteraneeană a Turciei / Un mort şi aproape 70 de răniţi din cauza panicii - VIDEO

News.ro acum 2 ore
Un cutremur de magnitudine 5,8 a zguduit marţi oraşul Marmaris de pe coasta mediteraneeană a Turciei, a anunţat agenţia turcă de gestionare a dezastrelor. UPDATE - Murat Kurum, ministrul mediului, urbanizării şi schimbărilor climatice, a anunţat că

Două persoane la spital după un accident în lanț pe bulevardul Take Ionescu din Timișoara

Press Alert acum o ora
Foto: Arhivă Accident de circulație, marți dimineața, pe bulevardul Take Ionescu din Timișoara. Două persoane au fost duse la spital după un carambol în care au fost implicate trei mașini. La locul evenimentului au intervenit pompierii din cadrul De

Nicușor Dan, întrebat despre DOSARUL anulării alegerilor din 2024: ”Nu este prima, prima urgență acum. Urgențele sunt deficitul și Guvernul”

Gandul acum o ora
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că angajarea unor specialiști care să cerceteze de ce s-au anulat alegerile prezidențiale din decembrie 2024 nu este „prima urgență”, dar că acest lucru se va întâmpla. Șeful statului a fost întrebat dacă

Victor Ponta nu exclude întoarcerea în PSD: „Cred că există șanse atunci când PSD înțelege că trebuie să vină cu o echipă nouă de conducere”

Gandul acum 46 minute
Victor Ponta, fost președinte al PSD, a fost întrebat marți dacă vrea să reintre în partid și dacă sunt șanse pentru ca acest lucru să se concretizeze. Acesta a precizat că, în opinia sa există șanse. „Eu cred că există șanse atunci când PSD înțeleg

Sumă mare de bani, nedeclarată, descoperită în bagajul de mână al unui bărbat pe Aeroportul Internațional Timișoara

Press Alert acum 39 minute
Un bărbat cu cetățenie britanică, în vârstă de 33 de ani, a fost depistat ieri, 2 iunie, pe Aeroportul Internațional Timișoara cu suma de 19.980 de lire sterline nedeclarate, ascunse în bagajul de mână. Incidentul a avut loc în jurul orei 13:00, cân

Radiografia sănătății orale la copii, studiu DENT ESTET 4 KIDS

Adevarul acum 44 minute
După aproape două decenii de eforturi susținute în educația orală timpurie, rezultatele încep să se vadă: frica de dentist este înlocuită tot mai des de curiozitate, iar controalele de rutină devin tot mai frecvente.

„Never Gonna Give You Up”, melodia din 1987 cântată de Rick Astley, a depăşit un miliard de ascultări pe Spotify

News.ro acum o ora
„Never Gonna Give You Up”, melodia din 1987 cântată de Rick Astley, tocmai a depăşit pragul de un miliard de ascultări pe Spotify, la 38 de ani de la lansarea sa. Cântăreţul britanic în vârstă de 59 de ani a reacţionat la această bornă simbolică înt

Un nou parc, amenajat în zona Cetății

Timpolis acum 45 minute
Terenul pe care va fi amenajat parcul. Foto PMT Programul Primăriei Municipiului Timișoara de amenajare a unor zone verzi în locul terenurilor virane, transformate în parcări improvizate sau rampe ilegale de deșeuri, atrage parteneri privați. Un ter

Vremea

București
acum

30°
mar.

17°/30°
mie.

20°/31°
joi

19°/32°
vin.

19°/30°
Iasi
acum

29°
mar.

17°/32°
mie.

16°/26°
joi

17°/30°
vin.

18°/29°
Constanta
acum

30°
mar.

16°/30°
mie.

17°/24°
joi

18°/23°
vin.

18°/21°
Cluj-Napoca
acum

29°
mar.

15°/29°
mie.

15°/26°
joi

17°/29°
vin.

17°/28°
Timisoara
acum

27°
mar.

17°/31°
mie.

16°/30°
joi

18°/32°
vin.

18°/31°