Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Mitropolia Banatului investeşte peste 100.000 de euro pentru repararea treptelor de la Catedrală

Publicat in Adevarul, luni 8 aprilie 2013 ·

Mitropolia Banatului a cerut municipalităţii ajutor pentru reabilitarea treptelor de la intrarea în Catedrala Ortodoxă din centrul Timişoarei.

Devizul întocmit de mitropolie este semnat de Nicolae Corneannu şi se ridică la 400.000 de lei (fără TVA), aproape 100.000 de euro. Suma pare mare pentru cele 12 trepte ale Catedralei, însă consilierii locali nu au stat însă pe gânduri şi au decis să plătească jumătate din valoarea lucrării. Astfel, Consiliul Local Timişoara a aprobat alocarea sumei de 200.000 de lei, din bugetul oraşului pentru anul 2013.

“Mitropolia a cerut acest ajutor de noi, pentru că nu se puteau descurca fără el. Consiliul Local a aprobat în toamnă alocarea acestei sume, pentru că această catedrală este o instituţie de cea mai mare însemnătate din oraşul nostru, poate emblema cea mai importantă. Dincolo de ce reprezintă ea din punct de vedere religios, trebuie să ţinem cont de încărcătura istorică pe care a dobândit-o în decembrie 1989. Toţi timişorenii ştiu ce s-a întâmplat pe treptele catedralei”, a explicat primarul Nicolae Robu.

Cei de la Mitropolia Banatului susţin că lucrările erau neceasare având în vedere că scările “au fost lovite de intempereii” şi erau neceasare reparaţii capitale, pentru că “reprezentau un adevărat pericol pentru securitatea şi siguranţa credincioşilor”.

Despre valoarea lucrării, reprezentanţii Mitropoliei nu au dorit să discute. “Tot ce am avut de spus se află într-un comunicat postat pe site-ul mitropoliei. Alte informaţii nu vă putem oferi”, a declarat Marius Florescu, purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Banatului.

„Dacă în Mitropolie nu avem încrede, atunci în cine?”

Primarul Timişoarei nu crede că este o investiţie prea mare pentru realizarea a 12 trepte, pentru suma de 100.000 de euro.

“Acel proiect nu este gestionat de către primărie. Este gestionat de către Mitropolie. Proiec

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Mesajul lui George Simion după anunțul de trimitere în judecată a lui Călin Georgescu. „Arată fața dictatorială a acestui regim”

HotNews acum 13 ore
George Simion spune că trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu demonstrează „clar fața dictatorială a acestui regim”. Liderul AUR a reacționat la jumătate de oră de la anunțul Parchetului General. „Trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu a

Adrian Nicușor Nica, noul președinte al ANAF!

Ziua Constanta acum 8 ore
Adrian Nicușor Nica este noul președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală, potrviti deciziei de numire, semnată de premierul Ilie Bolojan, și publicată miercuri în Monitorul Oficial. Acesta a deținut funcția de șef al Corpului de contro

LIVE VIDEO Ilie Bolojan prezintă măsurile fiscale, într-o conferință de presă

Ziua Constanta acum 13 ore
Premierul Ilie Bolojan susține, azi, 02 iulie, la Palatul Victoria, o conferință de presă în care va face public pachetul de măsuri fiscale pe care le va lua Guvernul în perioada următoare pentru a rezolva problema deficitului bugetar excesiv.

Ilie Bolojan spune că primele de pensionare de la CCR sunt imorale. „Ele sunt legale, dacă au bani să le dea”

Adevarul acum 11 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri, 2 iulie, că „primele de pensionare" pe care le solicită judecătorii de la Curtea Constituţională deși sunt legale pot fi considerate, în contextul actual, „imorale".

Ce se întâmplă cu moţiunea de cenzură împotriva Ursulei von der Leyen, inițiată de Gheorghe Piperea: „Semifinala s-a terminat, acum urmează finala”

HotNews acum 6 ore
Moțiunea de cenzură depusă împotriva Comisiei Europene conduse de Ursula von der Leyen urmează să fie dezbătută luni și votată joi, în sesiunea plenară a Parlamentului European de la Strasbourg. Anunțul a fost făcut miercuri seară de eurodeputatul G

Nicușor Dan și Ilie Bolojan, la AMBASADA SUA de Ziua Independenței: „România merge alături de aliatul său strategic”

Gandul acum 9 ore
Președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan participă miercuri seara la o recepție oferită de Ambasada Statelor Unite ale Americii (SUA) cu ocazia celei de-a 249-a aniversări a Zilei Independenței. Potrivit programelor oficiale ale celor doi,

Patronatele atacă dur majorările de taxe anunțate de Ilie Bolojan: „Din nou mediul privat și cetățenii vor purta povara”

HotNews acum 9 ore
Confederația Patronală Concordia a declarat, miercuri, într-un comunicat de presă, „că își exprimă profunda îngrijorare și nemulțumire față de pachetul de măsuri fiscale anunțat astăzi de premierul României”. „Deși înțelegem imperativul echilibrării

Însărcinatul american cu afaceri: Angajamentul SUA față de România este de neclintit

HotNews acum 6 ore
Însărcinatul cu afaceri al SUA, Michael Dickerson, a declarat că partea americană își dorește „întărirea relațiilor solide” pe care le are cu România, miercuri, în cadrul recepției organizate de ambasadă cu prilejul Zilei Independenței a Statelor Un

Mihai Leu s-a întors la Hunedoara pentru a rămâne veşnic. Trupul campionului a fost depus în Casa de Cultură / Numeroşi localnici l-au aşteptat şi l-au aplaudat - VIDEO

News.ro acum 7 ore
Trupul campionului la box şi raliuri Mihai Leu a ajuns, miercuri seară, la Hunedoara, cu un cortegiu din care au făcut parte şi maşini ale Federaţiei Române de Automobilism Sportiv. La sosirea la Casa de Cultură din Hunedoara, numeroşii localnici ca

Bolojan: Pensiile şi salariile rămân plafonate şi anul viitor

BusinessMagazin acum 11 ore
Premierul Ilie Bolojan a anunţat că pensiile şi salariile din sectorul public vor fi plafonate anul viitor. Măsura este temporară şi vine după creşterile mari din 2024, pe care, spune premierul, bugetul statului nu le mai poate susţine.

Vremea

București
acum

22°
joi

20°/34°
vin.

21°/35°
sâm.

22°/34°
dum.

19°/37°
Iasi
acum

16°
joi

16°/33°
vin.

19°/34°
sâm.

16°/28°
dum.

16°/33°
Constanta
acum

19°
joi

19°/26°
vin.

20°/28°
sâm.

21°/27°
dum.

21°/28°
Cluj-Napoca
acum

15°
joi

15°/35°
vin.

18°/35°
sâm.

16°/30°
dum.

16°/34°
Timisoara
acum

12°
joi

12°/37°
vin.

20°/40°
sâm.

18°/34°
dum.

20°/40°