Reprezentanţii organizaţiei Vier Pfoten acuză reprezentanţii Gărzii de Mediu că nu au lămurit în aproape 45 de zile cine este proprietarul de drept al leilor deţinuţi de Nuţu Cămătaru. Cei patru lei ar fi trebuit să plece marţi, cu avionul, într-o rezervaţie din Africa de Sud
Pe 27 februarie, patru lei şi doi urşi despre care comisari ai Gărzii Naţionale de Mediu au constatat că erau deţinuţi ilegal pe proprietatea familiei Cămătaru din Bucureşti, au fost relocaţi la grădina zoologică de la Bucov, din marginea Ploieştiului. De tranchilizarea şi transportul animalelor s-a ocupat organizaţia Vier Pfoten.
Autorităţile au declarat atunci, public, că leii vor pleca în Africa de Sud, după o perioadă de carantină de 45 de zile. „În mod surprinzător, în loc să confişte animalele, comisarii Gărzii Naţionale de Mediu le-au preluat în custodie de la cei care le deţineau ilegal, conform unui proces verbal de predare-primire. Ulterior, animalele au fost predate tot în custodie Grădinii Zoologice Bucov“, spun reprezentanţii Vier Pfoten.
Organizaţia a oferit ca soluţie transferul leilor în rezervaţia sa din Africa de Sud, suportând toate costurile şi asistenţa specializată, însă Garda de Mediu nu şi-a dat încă acordul pentru acest transfer, iar responsabilii instituţiei susţin în prezent că nu au competenţa de a autoriza relocarea leilor în Africa de Sud.
„Din cauza faptului că până în acest moment autorităţile nu s-au decis cine este proprietarul de drept al animalelor, cei patru lei nu pot fi transferaţi în rezervaţia Lionsrock. Transferul era programat să aibă loc marţi, 9 aprilie“, mai spun cei de la Vier Pfoten.
Termenul de custodie expiră pe 12 aprilie
Vier Pfoten a solicitat Ministerului Mediului şi Schimbărilor Climatice să identifice problemele legislative care fac imposibilă rezolvarea unor astfel de cazuri. Foto Leii lui Nuţu Cămătaru