Centrul regional de formare şi pregătire în descarcerare şi asistenţă medicală de urgenţă din cadrul ISU Dobrogea, al 13-lea din ţară, a fost inaugurat, ieri, la Constanţa. Valoarea investiţiei este de 80.000 lei, fondurile provenind de la Rompetrol Rafinare. Sursa: VLAD STĂNESCU
Alături de secretarul de stat din ministerul Sănătăţii, Raed Arafat, şi oficiali din ministerul de interne, la tăierea panglicii inaugurale a participat şi directorul general al Rompetrol Rafinare, Sorin Graure. „În afara faptului că Rompetrol produce combustibil de calitate, asigură şi sprijinul necesar pentru comunităţile locale şi pentru serviciile de urgenţă din România”, a spus Graure.
Acesta s-a referit şi la al doilea proiect implementat, respectiv „asigurarea combustibilului necesar intervenţiilor aeriene ale SMURD şi pentru anul în curs”. Cele două proiecte sunt realizate în cadrul programului derulat de Grupul Rompetrol „Energia vine din suflet” care vizează investiţii în sănătate şi protecţia mediului.
Potrivit directorului general Rompetrol Rafinare, „din 2009 şi până acum, Rompetrol a realizat proiecte în valoare de peste patru milioane de dolari în comunităţile locale din România şi a ajutat astfel 250.000 de oameni”.
Pompierii ISU Dobrogea au fost cei care au construit centrul regional de formare pentru salvatorii ISU Dobrogea, fiind vorba de o contribuţie voluntară. Raed Arafat a anunţat că „Centrul va deveni funcţional în cel mult 45 de zile, după ce spaţiul şi instructorii vor fi acreditaţi de comisia mixtă din ministerul de Interne şi de la Sănătate”.