UPDATE Deşi şefii celor două cluburi se înţeleseseră pentru programarea partidei pe 10 mai, pe Naţional Arena, iar "câinii" obţinuseră şi acordul LPF pentru acest lucru, sunt şanse mari ca meciul să nu se poată juca pe cel mai mare stadion din ţară.
Conform informaţiilor ProSport, Digi Sport, postul TV care va transmite meciul, a refuzat propunerea dinamoviştilor ca partida să se dispute într-o vineri, aşa că meciul se va juca, cel mai probabil, pe 12 mai, în "Ştefan cel Mare".
Derby-ul Dinamo - Steaua, din etapa 31, se va juca pe Naţional Arena, după ce şefii celor două cluburi au ajuns astăzi la o înţelegere ca partida să se dispute vineri, pe 10 mai.
Concertul Depeche Mode programat pentru 15 mai pe Arena Naţională punea în pericol disputarea partidei în aceeaşi locaţie din cauza faptului că operaţiunile pentru montarea scenei ar fi trebuit să înceapă în week-end-ul 11-12 mai.
Cum etapa 30 a Ligii 1 este una "intermediară", programată între 7 şi 10 mai, oficialii lui Dinamo s-au temut că Steaua va refuza ca derby-ul să se dispute vineri, în condiţiile în care liderul are deplasare la Bistriţa în cel mai bun caz cu trei zile înainte.
Şefii celor două formaţii s-au înţeles însă astăzi şi "Derby de România" se va juca pe 10 mai, pe Naţional Arena.
Dacă cele două cluburi nu ar fi ajuns la un acord, partida urma să se joace în Ştefan cel Mare, cel mai probabil pe 12 mai.
10 mai, zi de sărbătoare pentru ultraşii dinamovişti
Vestea va fi cu siguranţă primită cu braţele deschise de ultraşii dinamovişti, care în ultimii ani au transformat data de 10 mai într-o adevărată zi de sărbătoare.
VIDEO Pe 10 mai 1997 galeria "câinilor" incendia peluza Sud din Ghencea şi de atunci, iar scandarea "Noi am ars peluza în Ghencea" a devenit unul din refrenele preferate ale fanilor