Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Bistrițenii reclamă: Primăria împarte pachetele de Paște pe principiul primul venit, primul servit!

Publicat in Bistriteanul, joi 11 aprilie 2013 ·

Un cititor al ziarului Bistrițeanul.ro susține că mama sa, care are o pensie de 350 de lei, nu a mai primit pachet de Paște deoarece nu i-a mai fost acceptată cererea depusă în acest sens, deși termenul limită nu a expirat. Pe de altă parte, reprezentanții primăriei spun că cererile primite au depășit numărul ajutoarelor care vor fi acordate.

Bărbatul susține că mama sa are o pensie foarte mică, de doar 350 de lei, fiind îndreptățită să primească ajutorul din partea primăriei, dar nu i-a mai fost acceptată cererea pe motiv că deja s-a depășit numărul de persoane pentru care Direcția Municipală de Servicii Sociale dispune de fonduri pentru a le ajuta cu alimente.

"Deși ne-au spus inițial că cererile se depun până prin data de 18 aprilie, când am mers cu mama să depună și ea cerere, am aflat că nu se mai poate, că deja sunt prea multe. Nu e corect așa ceva, e discriminare. Mama are o pensie de C.A.P. de 350 de lei, ar trebui să o ajute și pe ea, așa ar fi corect. Ne-au spus de acolo că cine a venit în timp util va primi pachet de Paște, cine nu, nu. E pe principiul primul venit, primul servit. Tot arată la televizor că lumea se împinge și că se bate pentru niște pui congelați și niște conserve. Păi ele, autoritățile, duc oamenii până acolo, prin astfel de acțiuni", ne-a povestit omul.

Pe de altă parte, Radu Dreptate, directorul Direcției Municipale de Servicii Sociale, spune că instituția încearcă să-i ajute cu aceste pachete pe toți cei care au nevoie, dar lumea trebuie să înțeleagă că nu se poate depăși numărul de ajutoare alocat pentru 2013, de 1.570.

În plus, Dreptate a declarat că oamenii primesc bonuri de ordine, dar pentru că pleacă din diverse motive și nu se mai întorc decât după câteva zile, își pierd dreptul de a primi pachete, lucru care li se explică clar, dar de care nu țin cont.

Acesta spune că Bistrița e printre puținele or

Articolul in Bistriteanul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

MAI reacționează după anunțul AUR: „Informațiile sunt false!”

HotNews acum o ora
Ministerul Afacerilor Interne a negat, joi, acuzațiile AUR potrivit cărora pe listele electorale ar fi „aproximativ patru milioane de persoane decedate figurează în continuare oficial cu ‘drept de vot’ în România”. Instituția susține că „informațiil

AUR anunță că a sesizat AEP și Avocatul Poporului: ,,Milioane de persoane decedate figurează cu drept de vot”

HotNews acum 2 ore
Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) susține că, potrivit estimărilor sale, aproximativ patru milioane de persoane decedate figurează cu drept de vot și că a sesizat Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) şi Avocatul Poporului. Reprezentanții AUR

„Drumul spre performanță”, ediție dedicată boxului vineri 2 mai! Cine este Florin Ioniță?

Gandul acum 23 minute
Emisiunea „Drumul spre performanță” a ajuns la episodul 14, până acum emisiunea fiind dedicată mai multor discipline sportive. A venit rândul pugilismului, care va fi la Jocurile Olimpice Los Angeles 2028 în urma deciziei FR de Box de a trece de la

Știri Constanța Jandarmii constănțeni, prezenți la mai multe evenimente organizate în minivacanța de 1 Mai

Ziua Constanta acum o ora
Jandarmii constănțeni vor fi prezenți la diferite manifestări sportive, cultural-artistice și de divertisment desfășurate pe raza județului Constanța, în perioada 1 – 4 mai 2025, în contextul minivacanței de 1 mai. „În perioada 1 - 4 mai a.c., în co

„Îmi cer iertare în fața tuturor, mai ales ei”. Claudiu Bleonț, după momentul în care și-a umilit fiica la Premiile Gopo

HotNews acum 3 ore
Actorul Claudiu Bleonț a transmis, într-o reacție oferită publicației Cultura la dubă, scuze publice după momentul în care și-a expus și umilit fiica pe scena Premiilor Gopo. Este prima reacție a actorului după episodul care a stârnit critici putern

Donald Trump recunoaște cu cinism că tarifele lui lovesc americanii: „Poate că copiii vor avea două păpuşi în loc de 30”

Libertatea acum o ora
Președintele SUA, Donald Trump, a recunoscut că taxele vamale impuse de administrația sa ar putea să perturbe lanțurile de aprovizionare și să afecteze vânzarea produselor, potrivit presei americane.

A murit cel mai cunoscut suporter al Spaniei, legendarul Manolo

Gazeta Sporturilor acum o ora
Manolo „El del Bombo”, cel mai cunoscut suporter al naționalei Spaniei, a decedat joi, 1 mai, la vârsta de 76 de ani, în Villarreal, după ce a petrecut câteva zile în spital din cauza unor probleme respiratorii, anunță presa spaniolă.

Ciolacu: Suntem solidari cu poporul israelian confruntat cu incendii devastatoare

Mediafax acum 43 minute
Premierul Marcel Ciolacu transmite că românii sunt solidari cu poporul israelian, confruntat cu incendii devastatoare. Marcel Ciolacu a postat pe X un mesaj privind solidaritatea cu poporul israelian. „Suntem pe deplin solidari cu poporul israelian

Doi bărbaţi care au introdus în ţară 17 kilograme de canabis destinat vânzării pe litoral, reţinuţi de DIICOT

HotNews acum o ora
Doi bărbaţi care au introdus în ţară 17 kilograme de canabis adus din Spania prin intermediul unei firme de curierat şi destinat vânzării pe litoral au fost reţinuţi, joi, de DIICOT sub acuzaţiile de trafic intern şi internaţional de droguri de risc

JD Vance, mesaj scris în limba română, înainte de alegerile prezidențiale de pe 4 mai: „Nu ar trebui să ne fie frică”

Libertatea acum 2 ore
Vicepreședintele american JD Vance a publicat astăzi, 1 mai, un mesaj scris în limba română. Acesta vine cu doar trei zile înainte de primul tur al alegerilor prezidențiale.

Vremea

București
acum

24°
joi

10°/24°
vin.

9°/21°
sâm.

12°/25°
dum.

14°/27°
Iasi
acum

23°
joi

11°/24°
vin.

7°/20°
sâm.

10°/26°
dum.

14°/29°
Constanta
acum

20°
joi

8°/21°
vin.

10°/15°
sâm.

10°/16°
dum.

11°/18°
Cluj-Napoca
acum

24°
joi

9°/24°
vin.

9°/21°
sâm.

12°/23°
dum.

14°/24°
Timisoara
acum

26°
joi

9°/26°
vin.

8°/24°
sâm.

13°/25°
dum.

14°/22°