BC Timișoara, debut cu stângul în play-off. Vezi cum au pierdut meciul

Publicat in Press Alert, sâmbătă 13 aprilie 2013 ·

BC Timișoara a pierdut cu 85-83 primul meci din sferturile play-off-ului ontra celor de la CSU Ploiești. După expirarea timpului regulamentar, scorul era de 73-73, iar prelungirile au consemnat cinci minute de mare luptă, din păcate, o luptă pierdută sâmbătă de timișoreni.

Prima repriză a arătat că victoria ușoară a alb-violeților în finala mică a Cupei României nu a fost relevantă pentru forma ploieștenilor. Primul sfert s-a terminat 23-16, iar la pauză, diferența era 47-35 în favoarea gazdelor, după o primă repriză în care timișorenii au ratat prea ușor de la linia de libere și au dat și pase greșite deși erau conduși. Pauza a adus un joc mai eficient al bănățenilor. În sfertul al treilea, elevii lui Srdjan Jovanovic și-au ”ascuțit” ghearele și au revenit până la 57-52 înainte de ultimul sfert, pentru care gazdele nu mai puteau conta pe Mohammed, eliminat pentru cinci greșeli personale.

În ultimele minute din timpul regulamentar, ”leii” din Banat au revenit de la 73-67 la 73-73. Downey a marcat un coș de 2 punct după ce a fost faultat, a înscris și de la linia de libere, au urmat alte două libere marcate de Sarovic, iar apoi Archie a adus egalitate după o acțiune care arată cât de important e americanul pentru BC Timișoara. Meciul a continuat cu o repriză de cinci minute de prelungiri în care ambele echipe au luptat strâns pentru victorie. Ultimul minut s-a jucat fără eliminații Stănescu și Miletic de la CSU Ploiești, respectiv Gallimore și Popescu de la bănățeni. La scorul de 82-82, Delvon Johnsson a ratat două aruncări libere în stilul său deja caracteristic. A venit apoi rândul lui Burlacu să încerce, iar jucătorul gazdelor a înscris doar una din cele două aruncări. Din păcate pentru alb-violeți, același Johnsson, ”certat” cu liberele a reușit să rateze din nou două aruncări. Timișorenii au mai avut șansă prin Downey, care a trimis doar o li

Articolul in Press Alert >>

Corvinul Hunedoara va întâlni echipa ungară Paksi FC, în primul tur preliminar al Ligii Europa

News.ro acum 46 minute
Echipa Corvinul Hunedoara va întâlni formaţia Paksi FC din Ungaria, în primul tur preliminar al Ligii Europa, conform tragerii la sorţi de la Nyon.

Ministerul Finanţelor introduce obligatoriu, de la 1 ianuarie 2025, facturarea electronică pentru relaţia între companii şi consumatorii finali

News.ro acum o ora
Ministerul Finanţelor anunţă că va continua măsurile împotriva evaziunii fiscale şi introduce obligatoriu, de la 1 ianuarie 2025, facturarea electronică pentru relaţia între companii şi consumatorii finali (B2C). În ceea priveşte sistemul naţional R

Justin Timberlake a fost arestat în New York. Artistul s-a urcat băut la volan

Adevarul acum 42 minute
Cântărețul american Justin Timberlake a fost arestat în Long Island, New York, după ce s-a urcat la volan sub influența băuturilor alcoolice, relatează Daily Mail.

Cod galben de caniculă în judeţul Harghita

Informația Harghitei acum o ora
Judeţul Harghita se va afla mâine, 19 iunie, sub avertizare meteorologică COD GALBEN de disconfort termic ridicat şi caniculă, conform informării transmise de Administraţia Naţională de Meteorologie. Evitaţi aglomeraţia, expunerea la soare, efortul

Fostul viceprimar din orașul Hârlău, prins în flagrant când lua mită 30.000 de euro. El a cerut de trei ori mai mult

Adevarul acum 2 ore
Fostul viceprimar al orașului Hârlău, Florin Țăpușă, a fost prins în flagrant în timp ce ar fi primit 30 de mii de euro ca să intervină la primarul din comuna Sobinți pentru o concesiune.

Preliminariile UEFA Champions League: FCSB va înfrunta campioana statului San Marino, Virtus AC

Mediafax acum o ora
FCSB va înfrunta campioana statului San Marino, Virtus AC, în preliminariile UEFA Champions League, sezonul 2024-2025. Primul meci se va disputa pe San Marino Arena, pe 9 sau 10 iulie, în timp ce a doua manşă va avea loc pe 16 sau 17 iulie, la Bucur

România, ţara cu cea mai ridicată inflaţie din UE pentru a cincea lună consecutiv