Investitorii străini care au pierdut 3 milioane de euro sau mai mult în cadrul planului de salvare european ar putea deveni cetăţeni ai insulei. Anunţul a fost făcut azi de către preşedintele Nicos Anastasiades.
"Investitorii nerezidenţi care deţineau depozite înainte de 15 martie 2013 şi au suferit pierderi în valoare de cel puţin trei milioane de euro vor fi eligibili pentru a cere cetăţenia cipriotă", a declarat Anastasiades la deschiderea unei conferinţe asupra investiţiilor ruse în Cipru.
Acesta le-a spus oamenilor de afaceri ruşi reuniţi la Limassol că le "împărtăşeşte amărăciunea şi teama de înţeles provocate de modul în care acordul Eurogrupului a fost impus guvernului meu", scrie AFP, preluată de Agerpres.
Cea mai mare bancă din Cipru este în proces de restructurare, a doua în curs de lichidare, iar deponenţii lor principali au suferit în mare măsură pierderi, într-o tentativă de a-i pune la contribuţie pe numeroşii investitori străini, mai ales ruşi, care operau prin Cipru.
TOP 3 RECOMANDĂRILE EDITORILOR: EXCLUSIV EVZ. Victor Ciutacu vorbește, la Interviurile 2+1, despre salariul de la RTV | VIDEOAfacerile lui Nelu Iordache au intrat în picajBiserica unde preoții rup blestemele vrăjitoarelor
TOP 3 ARTICOLE POPULARE: Ceva care înfierbântă SEXUL. Cel mai bun AFRODISIACDE VEGHE PRIN CARCIUMI. Un hamburger ca-n Texas la concurență cu un crab de Alaska, arbitrați de un boier elegantLegat la gură cu bandă izolantă şi atârnat de tavan. Cum l-au terminat jocurile EROTICE pe un DJ