Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Explozii in Boston: Ce arsenal de arme aveau fratii Tarnaev asupra lor

Publicat in Ziare.com, duminică 21 aprilie 2013 ·

Un pistol, o pusca si sase bombe, din care trei nu au explodat, acesta era arsenalul pe care il aveau la ei fratii Tarnaev in timpul urmaririi din noaptea de joi spre vineri, ce a dus la moartea unuia dintre suspectii atacului de la maratonul din Boston.

Declaratia a fost facuta de seful politiei din Massachusetts, intr-un interviu pentru CNN. Potrivit lui Edward Deveau, suspectii, Tamerlan si Djohar Tarnaev, conduceau fiecare cate o masina.

Anchetatorii au mai gasit si doua grenade artizanale, alte doua dispozitive explozive pe care fratii nu reusisera sa le activezeze, precum si un alt dispozitiv abandonat intr-o masina. Potrivit lui Deveau, intr-o perioada 5-10 minute s-au tras circa 200 de focuri de arma.

In timpul confruntarii, unul dintre frati, Tamerlan, in varsta de 26 de ani, boxer, a venit direct catre politisti, tragand in acestia. Cand i s-a terminat munitia, acestia au incercat sa-i puna catusele, insa chiar in acel moment fratele sau se indrepta cu masina catre grup. Cei in uniforma au avut prezenta de spririt sa se dea in laturi, insa Tamerlan a fost, practic, calcat de propriul frate si tarat cativa metri. La spital a fost declarat decedat.

Cat despre celalalt, mai tanar, in varsta de numai 19 ani, care reusise pentru moment sa scape, acesta a fost prins ulterior ascunzandu-se intr-o barca dintr-o gradina din Watertown, dupa ce si-a parasit masina, la cateva strazi distanta. 24 de ore le-a luat politistilor sa-i dea de urma.

Djohar, luptator de wrestling, originar, ca si fratele sau, din Cecenia, de unde au venit cu familia cu ani in urma (tatal lor intorcandu-se intre timp inapoi in Rusia) este ranit la gat in prezent si nu poate vorbi.

Cei doi, suspecti in atacul de la maratonul din Boston, se fac vinovati si de moartea unui politist din campusul universitar MIT, de langa Boston

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Primar condamnat la închisoare pentru instigare la fraudarea alegerilor

HotNews acum o ora
Primarul comunei Ciorani din județul Prahova, Marin Voicu, a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru instigare la fraudarea alegerilor locale din 2020, iar instanța de fond a stabilit că pedeapsa va fi executată în regim de detenție, potrivit

METEO Cod portocaliu de grindină, ploi şi vânt în trei judeţe

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o avertizare nowcasting Cod portocaliu de grindină, averse torenţiale, descărcări electrice şi vânt, valabilă în ora următoare, în local

VIDEO Nicușor Dan, în aplauzele liberalilor, la ieșirea de la Congresul PNL. Ce a declarat președintele

HotNews acum 5 ore
După discursul în care a lăudat PNL-ul care „a mers în direcția corectă” când România a trecut printr-un moment dificil în urmă cu două luni, președintele Nicușor Dan a fost aplaudat la ieșirea din sala unde se desfășoară congresul. Nicușor Dan, car

Trump anunţă taxe vamale de 30% pentru importurile din UE

Adevarul acum 40 minute
SUA vor impune de la 1 august taxe vamale de 30% pe bunurile importate din UE și Mexic, a anunţat preşedintele american Donald Trump sâmbătă, în scrisori postate pe social media.

Un bărbat a murit după ce a căzut de pe o placă în mare, la 2 Mai

HotNews acum 51 minute
Un bărbat de 55 de ani a murit, sâmbătă, în stațiunea 2 Mai, după ce a intrat în mare cu o placă și a căzut în apă, transmite News.ro. Serviciul de Ambulanță Județean Constanța a fost solicitat să intervină în localitatea 2 Mai, sâmbătă, în cazul un

Ce a răspuns vicepremierul Dragoş Anastasiu, întrebat dacă se simte Elon Musk de România

HotNews acum 3 ore
Dragoş Anastasiu, vicepremierul care se ocupă de reforma administraţiei publice, a declarat sâmbătă că nu se simte „Elon Musk de România”, dar că şi-ar dori să fie la fel de înstărit precum miliardul american. „Mi-ar plăcea să fiu atât de bogat. Nu

VIDEO Imagini cu Ilie Bolojan care strânge gunoaiele lăsate în urmă de colegii săi, la Congresul PNL

HotNews acum 35 minute
În timp ce liberalii votează noua conducere a partidului, Ilie Bolojan adună pliantele și sticlele lăsate de liberali în Sala Unirii a Palatul Parlamentului, unde are loc Congresul PNL. Ilie Bolojan s-a apucat să strângă gunoaiele lăsate în urmă de

Cum explică PSD absența de la congresul PNL, unde fiecare partid din coaliție e reprezentat / „Menținem o separare clară”

HotNews acum 4 ore
Reprezentați de la toate partidele din coaliție, inclusiv minorități, sunt prezenți la congresul PNL, cu excepția PSD, care, în ultima săptămână, a criticat măsurile fiscale anunțate de Ilie Bolojan. Partidul social democrat a transmis, pe grupul de

Tragedie în Timiș: Tânără de 22 de ani, găsită fără suflare într-o anexă gospodărească

Press Alert acum 2 ore
O veste tragică a lovit comunitatea din Cenad, județul Timiș, după ce o tânără în vârstă de 22 de ani a fost găsită decedată vineri, 11 iulie 2025, într-o anexă a locuinței sale. Autoritățile au fost alertate în jurul orei 15:00, prin intermediul un

Constantin Toma, dezlănțuit la adresa lui Grindeanu: „Conducerea nu mai reprezintă PSD. Suntem deja cu bolovanul de gât”

Adevarul acum o ora
Constantin Toma, primarul municipiului Buzău, s-a dezlănțuit la adresa președintelui interimar al PSD, Sorin Grindeanu. „PSD nu se poate reforma cu Sorin Grindeanu. Ultimele sondaje ne-au arătat că suntem cu bolovanul de gât”, a spus Toma.

Vremea

București
acum

30°
sâm.

17°/31°
dum.

20°/35°
lun.

23°/37°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

28°
sâm.

15°/29°
dum.

18°/32°
lun.

19°/36°
mar.

19°/33°
Constanta
acum

29°
sâm.

18°/29°
dum.

21°/28°
lun.

22°/29°
mar.

23°/30°
Cluj-Napoca
acum

23°
sâm.

13°/24°
dum.

16°/30°
lun.

19°/33°
mar.

21°/31°
Timisoara
acum

28°
sâm.

15°/28°
dum.

18°/36°
lun.

20°/37°
mar.

21°/36°