În weekendul 27 – 28 aprilie 2013 se dă startul evenimentelor culturale din Cetatea Alba Iulia. Locuitorii oraşului şi turiştii sunt invitaţi la Zilele Cetăţii Medievale. Cele mai atractive momente din program sunt atelierele de luptă medievală, demonstraţii şarje de artilerie cu bombarde medievale şi un concert cu dansatori irish.
Evenimentul se desfăşoară în şanţul de nord al cetăţii. Alte atracţii sunt demonstraţii de mânuire a steagurilor, spectacolul “Oştirea Craiului Ludovic” – prezentare arme, demonstraţii luptă, demonstraţii şarje de artilerie cu bombarde medievale şi “Moşieriţa văduvă”, un spectacol de teatru medieval.
Programul Zilelor Cetăţii:
Sâmbătă 27 Aprilie 2013
11.00 – Ateliere tabere: ateliere de luptă medievală, atelier de artă textilă – cusătorie şi broderie, atelier de reprodus medalioane ceramice, atelier de gastronomie medievală, şcoală de dans, atelier de tras cu arcul, atelier de istorie interactivă şi poveşti, şcoală de spadă
12.00 – Parada de deschidere a Zilelor Cetăţii Medievale (Itinerant – Poarta a IV-a, Pietonala Mihai Viteazul, Poarta a III-a, Latura de Nord – Piaţa Toboşarului)
12.30 – Ateliere tabere: ateliere de luptă medievală, atelier de artă textilă – cusătorie şi broderie, atelier de reprodus medalioane ceramice, atelier de gastronomie medievală, şcoală de dans, atelier de tras cu arcul, atelier de istorie interactivă şi poveşti, şcoală de spadă
12.30 – Artgotica – demonstraţii de mânuire a steagurilor (Piaţa Toboşarului)
12.40 – Asociaţia România din inima mea – Formaţia de dansuri medievale Nosa (Piaţa Toboşarului)
13.00 – Trimbulinzii – statui umane, mimă stradală (Itinerant pe Traseul de Nord)
13.00 – Cavalerul Emil Hartmann si scutierii din Muhlbach – dueluri, dansuri şi turnir medieval (Piaţa Toboşarului)
13.30 – Ordinul Dragonilor de Transilv