Dragoş Bîlteanu a fost confirmat de acţionari în conducerea SIF1 Banat Crişana, în Adunarea Generală de astăzi, în care au avut loc alegeri.
Pe lângă Bîlteanu, Ştefan Dumitru şi Ion Stancu au fost reconfirmaţi, potrivit unot surse din piaţă.
Consiliul este completat de Ali Lakis, reprezentant Banque SBA, Valentin Chiser, din partea grupului Romenergo, şi Adrian Petreanu, manager de investiţii la Ashmore Investment la Londra.
Anterior AGA, Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare (CNVM) a constatat că grupul format din Aktra Holding Limited, Dragoş Bîlteanu, El Lakis Najib şi Romenergo sunt prezumaţi că acţionează concertat, deţinând împreună 8,95% din capitalul social al SIF Banat-Crişana.
De asemenea, Comisia a constatat că acţionarii Ioan Tatu şi Premium SRL sunt prezumaţi că acţionează concertat, deţinând 5,000049% din capitalul social al SIF1.
Astfel, voturile celor două grupuri au fost limitate la 5% din capitalul social, limita impusă prin lege.
CNVM a mai constatat şi că grupul format din Horia Ciorcilă, Powerax Limited, Roberto Marco Marzanati, Andrei Dudoiu, Simona Sopon, Emilia Lăcătuş, fondul închis de investiţii BT Invest/SAI BT, BT Classic administrat de BT Asset Management, FDI BT Maxim/SAI BT Asset Management şi Dodworth Limited nu are deţineri la SIF Banat-Crişana ce depăşesc limita de 5%.
SIF Banat-Crişana a înregistrat la finalul lunii martie un câştig de 13,82 milioane lei, cu 29,1% sub câştigul din primele trei luni ale anului precedent.
Activul net al societăţii a crescut cu 0,75% în martie, faţă de februarie, la 1,413 miliarde lei. Activul net este, astfel, cu 7,3% peste nivelul de anul trecut, de 1,317 miliarde lei.
A.A. Dragoş Bîlteanu a fost confirmat de acţionari în conducerea SIF1 Banat Crişana, în Adunarea Generală de astăzi, în care au avut loc alegeri.
Pe lângă Bîlteanu, Ştefan D