> Comisarii pentru protecţia consumatorului au descoperit produse cu o greutate mai mică decât cea de pe etichetă, dar şi reetichetarea produselor, cu o masă mai mare faţă de cea declarată de producător > Toţi comercianţii de produse de post şi peşte au fost găsiţi în neregulă, retrase de la comercializare fiind circa 400 kg de produse
Comisarii judeţeni pentru protecţia consumatorilor au declanşat seria controalelor la comercianţii de produse specifice sărbătorilor pascale. Şeful Comisariatului, Vasile Latiş, a declarat, ieri, că s-au făcut verificări la 45 de operatori economici, la care supuse controlului au fost 13.466 kg de produse. Latiş subliniază că la 38 de agenţi economici s-au depistat 1.289 kg de produse cu abateri. Acestea se referă, în principal, la produse cu o masă mai mică decât cea înscrisă de producător pe etichetă, cât şi reetichetarea produselor, cu o masă mai mare faţă de cea declarată de producător.
„În acest din urmă caz, la un supermarket, la aplicarea codului de bare de către operatorul de la casă, greutatea produsului era mai mare cu 20 de grame decât cea dată de producător” a precizat comisarul-şef. Latiş a mai precizat că, pe durata controalelor, s-au depistat produse expirate şi neetichetate, în special carne; etichete netraduse în limba română, la pulpe şi ciocănele de pui; situaţii în care preţurile mărfurilor nu erau afişate.
Comisarii pentru protecţia consumatorilor au aplicat amenzi în valoare de 98.000 de lei şi au oprit de la comercializare produse în valoare de 1.694 de lei. Lucrătorii specializaţi au controlat şi 44 de comercianţi de produse de post, cu toţii fiind găsiţi în neregulă. Agenţii economici respectivi au fost amendaţi cu un total de 25.800 de lei, 181 kg de produse, în valoare 4.511 lei, fiind retrase de pe rafturi. Controlorii au depistat că anumite promoţii erau aplicate greşit, iar, în mult