Aleşii locali din Ploieşti au adoptat luni o hotărâre de consiliu local care prevede concesionarea unei suprafeţe de 5.219 mp din parcul orăşenesc „Andrei Mureşanu“, din nordul oraşului, pentru construcţia unei baze sportive de mini-fotbal
Propunerea s-a mai aflat pe masa consilierilor locali şi în şedinţa ordinară din luna martie. Şi atunci a iscat vii discuţii despre oportunitatea de a construi în unul dintre puţinele parcuri din oraş, o bază de mini-fotbal care va presupune anularea unei părţi importante de spaţiu verde, construcţia unor spaţii de parcare în parc, dar şi reamenajarea zonei pentru a permite accesul dinspre strada Andrei Mureşanu.
Motivele invocate atunci de primarul Iulian Bădescu au fost acelea că baza sportivă se va ridica pe cele două terenuri deja betonate din parc şi că Primăria Ploieşti ar trebui să profite de această oportunitate de investiţie, în condiţiile în care şi aşa nu sunt bani la bugetul local.
Proiectul a fost reluat luni, la şedinţa ordinară din luna aprilie a Consiliului Local şi a trecut de votul consilierilor. Potrivit acestei hotărâri, terenul în suprafaţă de 5219 mp din parcul Andrei Mureşanu va fi concesionat pe o perioadă de 49 de ani.
Limita minimă de la care va porni licitaţia a fost stabilită de la 0,60 euro/mp/an, respectiv 3144 euro/an. Concesionarul ridica pe acest teren o baza sportivă modernă de minifotbal şi construcţii conexe acestei activităţi. Valoarea de piaţă a terenului a fost evaluată la 78.598 de euro, fără TVA.
Prima ediţie a European Minifootball Champions League la Ploieşti Foto În parcul Andrei Mureşanu din Ploieşti va fi construită o bază de mini-fotbal
În februarie, Federaţia de Minifotbal din România s-a arătat interesată de includerea Ploieştiului într-un proiect pilot demarat la nivel european de către European Minifootball Federation pentru realizarea unor ba