Mesajul a fost trimis. Multumesc!

SEZONUL GRATARELOR – Politistii locali i-au invatat pe picnicari cum trebuie sa se comporte cand ies la iarba verde (VIDEO)

Publicat in eMaramures, miercuri 1 mai 2013 ·

Vezi

Mici, gratare, frigarui si bere, asta inseamna pentru cei mai multi romani sarbatoarea de 1 Mai. Totusi, pentru ca locurile special amenajate pentru picnic sa nu fie ingropate in gunoaie dupa plecarea petrecaretilor, autoritatile locale au dispus ca politistii locali sa faca o serie de controale in aceste zone. Astfel, incepand de astazi, 1 mai, politistii locali au iesit in zonele cunoscute pentru picnic pentru a-i informa pe oameni cu privire la amenzile pe care risca sa le incaseze daca nu respecta normele de mediu, urmand ca in urmatoarele zile sa treaca la aplicarea sanctiunilor.

Cu semnalele luminoase pornite si dotati cu o portavoce au iesit la picnic, inca din prima zi politisti. Nu au stat la gratare ci i-au informat pe cei iesiti in natura care sunt regulile pe care trebuie sa le respecte atat in timpul sederii cat si dupa ce parasesc locul de picnic.

Intre 100 si 5.000 de lei este amenda pentru cei care lasa focul nesupravegheat, isi spala vasele murdare in apele curgatoare sau arunca resturile menajere la intamplare. Fie pentru ca s-au fript la buzunar in alti ani cu astfel de amenzi, sau pentru ca pur si simplu dau dovada de simt civic, cei mai multi dintre cei iesiti astazi la gratare aveau pregatite toate cele necesare pentru a lasa locul de picnic curat.

„Avem aici o periuta cu care strangem absolut toate mizeriile, dar avem si punga pentru mizerii. Avem si o sticla cu apa cu care o sa spalam ce avem nevoie, pentru ca domnul politist ne-a spus ca nu avem voie sa le spalam in vale ”, a declarat un tanar aflat cu prietenii la picnic.

Chiar daca amenzile sunt usturatoare, cei iesiti la gratare spun ca numai asa pot fi educati cei care nu respecta regulile. Tinerii sunt de parere ca sanctiunile i-ar face ceva mai ecologisti pe petrecareti.

„Regulile cred ca sunt normale s

Articolul in eMaramures >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu acuză „USR că plagiază fără rușine amendamentele PSD și se mai și laudă cu asta”. Ce a spus despre reducerea subvenției pentru partide

HotNews acum 6 ore
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a acuzat pe cei din USR că au „pornit pe calea plagiatului” și susține că „parlamentarii social-democrați sunt cei care au propus, de fapt, reducerea cu 40% a subvenției alocate partidelor politice”.

Von der Leyen a vorbit cu Donald Trump. „UE a rămas fermă” / Detalii din discuției, făcute publice

HotNews acum 13 ore
Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a discutat, duminică, cu președintele Donald Trump despre comerț și speră să ajungă la un acord până pe 9 iulie, potrivit The Guardian. Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Stefan de Keersmaecker a

Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit, demis de Vladimir Putin, a fost găsit împușcat

Ziua Constanta acum 9 ore
Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit s-a sinucis prin împușcare, anunță luni publicația Izvestia, preluată de Reuters, citată de Agerpres. Președintele rus Vladimir Putin îl destituise luni pe Starovoit printr-un decret, la puțin p

Ursula von der Leyen, despre moțiunea de cenzură împotriva sa: „O tactică din cel mai vechi manual al extremiștilor”

HotNews acum 8 ore
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a calificat luni moțiunea de cenzură depusă împotriva sa drept o încercare „preluată direct din cel mai vechi manual al extremiștilor”, potrivit AFP. Moțiunea de cenzură va fi dezbătută luni și vot

„Nu vrem un împărat”. Reacțiile țărilor din BRICS în fața amenințărilor lui Donald Trump

HotNews acum 4 ore
Națiunile în curs de dezvoltare care au fost prezente la summitul BRICS, luni, la Rio de Janeiro, au respins acuzația lui Donald Trump cum că ar fi „antiamericane”, iar președintele brazilian a declarat că lumea nu are nevoie de un „împărat”, când a

Marius Tucă Show începe marți, 8 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Liviu Dragnea

Cancan acum 5 ore
Invitatul zilei este Liviu Dragnea, fost lider al PSD. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Trump anunță tarife de 25% pentru Japonia și Coreea de Sud. Avertismente transmise prin scrisori oficiale

HotNews acum 6 ore
Președintele Donald Trump a anunțat luni că Statele Unite vor impune o taxă vamală de 25% pentru importurile din Japonia și Coreea de Sud, începând cu 1 august. Liderul de la Casa Albă a prezentat astfel primele două scrisori adresate partenerilor c

George Simion face sondaj pe Facebook după ce a anunțat o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „Dacă pică, vreți să mai atacăm la CCR măsurile fiscale?”

HotNews acum 5 ore
Liderul AUR, George Simion, a lansat luni seară un sondaj pe Facebook, după ce partidul său a anunțat că va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, care și-a angajat astăzi răspunderea pentru pachetul fiscal. Simion

Ilie Bolojan explică de ce mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii cu pensii mai mari de 3.000 de lei trebuie să achite contribuţii la sănătate: Nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite

News.ro acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni seară, că era necesară creşterea numărului de persoane care contribuie la fondul de asigurări de sănătate, de aceea s-a găsit soluţia de a plăti mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii

Șoc în politica franceză: un deputat proeminent de dreapta s-a sinucis

Adevarul acum 5 ore
Un om politic de dreapta, cunoscut pentru verticalitatea și convingerile sale, a fost găsit spânzurat în locuința sa din Anet. Clasa politică franceză este în doliu.

Vremea

București
acum

25°
mar.

23°/38°
mie.

17°/35°
joi

15°/26°
vin.

16°/30°
Iasi
acum

26°
mar.

24°/38°
mie.

19°/31°
joi

15°/22°
vin.

12°/24°
Constanta
acum

20°
mar.

20°/30°
mie.

22°/27°
joi

17°/27°
vin.

18°/26°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

18°/41°
mie.

14°/21°
joi

12°/18°
vin.

13°/21°
Timisoara
acum

16°
mar.

16°/36°
mie.

13°/19°
joi

11°/24°
vin.

16°/25°