V-aţi decis pe ultima sută de metri să plecaţi pentru câteva zile la munte sau la mare de Paşte? Din păcate, trebuie să ştiţi că aveţi puţine şanse să mai găsiţi locuri de cazare pentru aceste zile, majoritatea unităţilor de cazare fiind ocupate la capacitate maximă. Spre deosebire de anul trecut, în acest an solicitările au fost mai multe, dat fiind faptul că mulţi români, inclusiv vrânceni, au şase zile libere în minivacanţa de 1 Mai şi Paşte. ”În prezent nu mai putem face rezervări, pentru că majoritatea locurilor de cazare s-au epuizat. Am avut mai multe solicitări decât anul trecut, pentru că a fost minivacanţa de 1 Mai şi Paşte”, ne-a spus Daniela Gheorghiţă, agent la o agenţie de turism din Focşani.
Mulţi români au ales să petreacă această minivacanţă la munte, pe litoral sau la mănăstiri, nordul Moldovei fiind cea mai căutată zonă pentru pelerinii care vor celebra Învierea Domnului. Cele mai solicitate destinaţii de vacanţă de către vrânceni au fost, pe plan intern, litoralul românesc, Maramureş şi nordul Moldovei – Voroneţ, iar în străinătate Bulgaria şi Creta. Pe litoral, ofertele cele mai ieftine au fost de 72 lei/persoană pentru două nopţi de cazare, la un hotel de două stele. În medie, însă, cele mai vândute pachete au fost cele la hoteluri de trei stele, la preţuri cuprinse între 250 lei şi 370 lei/persoană pentru trei nopţi de cazare, cu mic dejun inclus. În sudul litoralului, la Costineşti, Neptun sau Vama Veche, costul pentru o cameră dublă la un hotel de 3 stele a început de la 80 de lei şi a ajuns până la 220 de lei. La fel ca în fiecare an, litoralul este destinaţia preferată a tinerilor.
La munte, preţurile au fost ceva mai ”piperate”. De pildă, pentru un sejur de 3-4 nopţi în Maramureş, cu demipensiune, o persoană a plătit 1.200 de lei. Un sejur de cinci zile la un hotel de 4 stele la munte a ajuns să coste şi peste 1.