Evenimentul caritabil „De Paşte, bucuria renaşte”, organizat de Business Brain Academy, Asociaţia S.P.I.C.C. şi Organizaţia de Tineret şi Studenţi ai Forţei Civice Timiş a fost un succes. Organizatorii au reuşit să strângă suficienţi bani pentru a îndeplini cea mai arzătoare dorinţă a copiilor: un pian.
Business Brain Academy, Asociaţia S.P.I.C.C. şi Organizaţia de Tineret şi Studenţi ai Forţei Civice Timiş a organizat, luni, la Filarmonica Banatului, un eveniment caritabil menit să ajute copiii talentaţi de la Palatul Copiilor Timişoara. Cea mai mare dorinţă a micuţilor a fost de a avea un pian nou.
“Scopul nostru este să le putem cumpăra un pian. Asta este dorinţa lor foarte mare. La Palatul Copiilor sunt înscrişi în jur de 5.200 de copii. Cu pianul pe care îl au acum se chinuie să înveţe şi prioritatea noastră, pe lângă altele este să le facem această bucurie şi să cumpărăm acest pian”, spunea, înaintea începerii evenimentului, Nicolae Colhon, preşedintele Business Brain Academy.
Au reuşit ceea ce şi-au propus, strângând în jur de 1.000 de euro. Acum caută, împreună cu Nicolae Puşcaşu, directorul de la Palatul Copiilor, o pianină nouă.
Evenimentul, „De Paşte, bucuria renaşte”, a început de la ora 17, când mai multe firme şi-au expus produsele spre vânzare. La intrare, un iepuraş îţi înmâna, zâmbitor, o şedinţă gratuită la salina din oraş, unde îţi puteai lua după tine toată familia. Holul zumzăia de oameni frumoşi, oameni care erau acolo să ajute. Se plimbau printre standuri, unde micii antreprenori timişoreni au expus, spre vânzare, ornamente de Paşte, de la icoane, la bijuterii şi tablouri.
De la ora 18, a început spectacolul. Cinci speakeri au vorbit publicului depre subiecte ca relaţiile sau cariera, şi au susţinut conferinţe pe teme motivaţionale şi de dezvoltare personală. După ce au împărtăşit din expe