Spectacolul „Strigăte și șoapte” regizat de Andrei Șerban la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj a fost în turneu la Seul.
„După peste 26 de ore de călătorie, trupa Teatrului Maghiar de Stat Cluj a ajuns la Seul. După ce s-au cazat la un hotel din centrul oraşului, în apropierea Teatrului Naţional din Coreea, membrii trupei au încercat să depăşească, fiecare în felul său, neplăcerile cauzate de jetlag. Majoritatea au făcut o plimbare în aproprierea hotelului şi au mâncat pentru prima oară kimchi – salată picantă coreeană”, povestesc voci de la fața locului.
Andrei Șerban a fost prezent alături de echipa de la Cluj, cu care, în ultimii ani a creat spectacole de referință, cel mai recent dintre ele, „Hedda Gabler”, fiind nominalizat și în acest an la premiile Uniter. Regizorul „Strigătelor...” a participat la o conferință de presă, alături de actorii din distribuție de directorul general al Teatrului Maghiar de Stat Cluj, Gábor Tompa, şi directorul adjunct artistic, András Visky.
Gábor Tompa a precizat că al doilea turneu în capitala Coreei de Sud (în 2011 spectacolul Richard III de William Shakespeare, regizat de Gábor Tompa, s-a jucat la LG Arts Center) reprezintă pentru Teatrul Maghiar de Stat o mare bucurie şi o onoare. A adăugat că la Seul trupa s-a întâlnit cu un public deosebit de sensibil. Andrei Şerban a vorbit despre atmosfera trilogiei regizate de el la Teatrul Maghiar din Cluj, iar Zsolt Bogdán a mărturisit că pentru el este o mare bucurie să joace din nou în faţa publicului coreean.
Conferinţa de presă a fost urmată de un prânz copios, în timpul căruia am ascultat coloana sonoră a spectacolului Strigăte şi şoapte. Spectacolul s-a jucat pe scena Teatrului Naţional din Coreea. După-amiază, echipa de Cluj a pornit să exploreze oraşul, cu palate, temple budiste, parcuri, pieţe tradiţionale şi o mulţime de specialităţi gastronomice. La cele pa