Mesajul a fost trimis. Multumesc!

A fost lansat telefonul mobil pentru copiii de 4 ani (Video)

Publicat in Ziare.com, sâmbătă 11 mai 2013 ·

Un telefon mobil cu doar trei taste a fost lansat de curand in Marea Britanie, fiind dedicat copiilor de 4 ani. Desi nu permite redactarea de mesaje text si nici accesul la Internet, dispozitivul ofera micutilor posibilitatea de a-si apela mama, tatal sau o alta persoana stabilita.

"1StFone" sau "Primul Telefon" nu este mai mare decat un card bancar si se vinde deja la pretul de 55 de lire. Thomas Sunderland, inventatorul conceptului "OwnFone", considera ca lansarea mobilul pentru copiii de 4 ani a venit ca o necesitate, iar faptul ca acest dispozitiv ii tine departe de tentatiile Internetului nu poate fi decat incurajator.

Comparand propriul aparat cu un smartphone, care poate atrage atentia oricand, cel dintai reprezinta o alegere mult mai sigura si tine, in viziunea inventatorului, hotii la distanta.

"Parintii pot ramane in contact cu copiii lor, chiar daca acestia nu au mai mult de 4 ani, fara a-i expune riscului de a naviga printre imaginile nepotrivite de pe Internet sau a fi jefuiti. Pana la urma este alegerea parintilor la ce varsta hotarasc sa ofere un telefon copiilor lor, noi vrem doar sa ne asiguram ca, atunci cand va veni momentul, vor putea alege un produs care nu prezinta pericol pentru siguranta acestora", a spus Thomas Sunderland, citat de Mirror.

Dr. Agnes Nair, autor al unui raport Unicef cu privire la varsta copilariei, a avertizat ca, odata ajuns popular, telefonul mobil ar putea pune presiune asupra parintilor, care vor crede ca au neaparat nevoie de unul pentru copiii lor. Pe de alta parte, tinand cont de beneficiile acestui dispozitiv, care ajuta parintii sa comunice usor cu cei mici, fara a infrunta pericolul telefoanelor obisnuite, initiativa lui Sunderland este laudabila.

Aparatul nu dispune decat de trei taste, fiecareia fiindu-i atribuit un numar preferential, precum cel al mamei

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit în apropiere de Orăştie. „Pompierii intervin în aceste clipe”. Care e situația victimelor

HotNews acum 12 ore
Un avion de mici dimensiuni, în care se aflau două persoane, s-a prăbuşit, marţi, în apropiere de Orăştie, județul Hunedoara. „Pompierii Detaşamentului Orăştie intervin în aceste momente în municipiul Orăştie, în apropierea unui loc de agrement, und

Călin Georgescu nu scapă de controlul judiciar. Care sunt restricțiile pe care trebuie să le respecte fostul candidat la președinție

HotNews acum 9 ore
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru declaraţiile sale în care a promovat idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, a decis marţi Tribunalul Bucureşti, informează Agerpres.

Gigi Becali: E prea ruşinos ce s-a întâmplat astăzi. Nu am cuvinte

News.ro acum 6 ore
Finanţatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat, marţi seară, că nu mai are încredere că echipa sa se va califica în grupele Ligii Campionilor, după înfrângerea ruşinoasă cu echipa Inter Escaldes din Andorra. ””Ce mai contează calificarea? Nu am cuvinte.

Ministerul Transporturilor România păstrează toate fondurile PNRR pentru Transporturi. Proiectele vor fi finanțate integral din bani europeni

Ziua Constanta acum 12 ore
Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) anunță că România nu pierde niciun euro din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) destinat sectorului transporturilor. În urma discuțiilor tehnice purtate cu reprezentanții Comisiei Eur

Tanczos Barna, despre tensiunile din coaliţie: Încă nu s-a ajuns la ceartă, sunt doar mesaje

HotNews acum 6 ore
Vicepremierul Tanczos Barna susţine că încă nu s-a ajuns la ceartă între partidele de la guvernare, ci sunt „doar mesaje”, relatează News.ro. El crede că se vor găsi soluţii de compromis în coaliţie, iar PSD nu va părăsi guvernarea. „Încă nu s-a aju

Marius Tucă Show începe miercuri, 16 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Cancan acum 7 ore
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu reprezentanții Standard & Poor’s. Iată despre ce s-a discutat

Ziua Constanta acum 12 ore
Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, și ministrul finanțelor, Alexandru Nazare, au avut marți, la Palatul Victoria, o întâlnire cu reprezentanții Agenției de rating Standard & Poor’s (S&P), transmite un comunicat din partea Guvernului. Întâlnirea

Vicepremierul Tanczos Barna a anunțat când vor creşte din nou salariile și pensiile

Adevarul acum 6 ore
Eliminarea sporurilor este definitivă, însă îngheţarea şi neindexarea salariilor şi pensiilor din sectorul public este temporară, a declarat, marți seara, la Antena 3 CNN, vicepremierul Tanczos Barna.

Grindeanu, despre o eventuală numire a lui Dacian Cioloș la șefia SRI: „Eu cred că este o glumă”

HotNews acum 6 ore
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, la Antena 1, că nu s-a abordat în discuţiile cu preşedintele Nicuşor Dan subiectul privind propunerile pentru şefii serviciilor de informaţii. Grindeanu susţine că reprezentanţii PSD „ar fi

Ministrul Muncii: România are boli care nu ar trebui să fie motiv de certificat de handicap. Există fraudă în sistem

HotNews acum 9 ore
Ministerul Muncii și Ministerul Sănătății lucrează la gestionarea listei criteriilor pentru acordarea certificatelor de handicap pentru că România are niște boli care, deși sunt o problemă pentru fiecare cetățean, nu ar trebui să fie un motiv de cer

Vremea

București
acum

23°
mie.

22°/37°
joi

17°/30°
vin.

15°/30°
sâm.

18°/33°
Iasi
acum

20°
mie.

18°/31°
joi

17°/22°
vin.

14°/25°
sâm.

15°/29°
Constanta
acum

21°
mie.

21°/36°
joi

20°/26°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/28°
Cluj-Napoca
acum

16°
mie.

16°/34°
joi

15°/20°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/25°
Timisoara
acum

18°
mie.

18°/28°
joi

15°/23°
vin.

15°/27°
sâm.

16°/33°