Cu toate că până acum s-a crezut că dependenţa de droguri a lui Amy Winehouse a fost efectul despărţirii de Blake Fielder-Civil, o nouă carte despre viaţa artistei arată că, de fapt, divorţul părinţilor i-a cauzat adicţia încă de la zece ani.
În cartea dedicată cântăreţei britanice, Chloe Govan scrie despre dependenţa de droguri a lui Amy Winehouse, relaţia controversată cu fostul soţ, Blake Fielder-Civil, şi depresia de care artista care a decedat în 2011 suferea.
Chloe Govan susţine că Amy Winehouse a încercat să-şi ia viaţa la vârsta de zece ani, pentru că tatăl ei, Mitch, părăsise domiciliul conjugal pentru o altă femeie, cu un an înainte.
Cartea „Amy Winehouse: The Untold Story“ arată că artista care a murit în 2011, după o lungă perioadă în care s-a luptat cu dependenţa de droguri şi cu alcoolul, a fost devastată după divorţul părinţilor, după cum au confirmat şi prietenii artistei. „Amy a suferit foarte mult din cauza divorţului celor doi. Cu toate că ea s-a prefăcut că totul a fost în regulă şi că nu i-a păsat, ea s-a simţit abandonată atunci când Mitch a părăsit-o pe mama ei“, a spus unul dintre apropiaţii artistei. „La numai zece ani, ea se droga, iar unii au crezut că viaţa ei se va ruina de atunci“, a mai explicat aceeaşi persoană.
Chloe Govan mai scrie că Amy a avut o relaţie toxică cu Blake Fielder-Civil, cel cu care a fost căsătorită în perioada 2007-2009 şi pe care îl ameninţa că se sinucide dacă o va părăsi. Potrivit prietenilor artistei, Amy Winehouse îşi dorea să moară la 27 de ani pentru a avea un sfârşit tragic la aceeaşi vârstă cu staruri celebre, precum chitaristul Jimi Hendrix.
Dorinţa ei s-a împlinit în iulie 2009, când a băut vodkă până s-a otrăvit şi a murit.