Un bărbat de 37 de ani din județul Vaslui și-a omorât soția în bătaie. Bărbatul era în stare de ebrietate și nu s-a oprit până când nu și-a lăsat soția fără suflare. Sursa: Vremea Nouă
Bărbatul s-a întors seara de la stâna la care lucra și, nervos din cauză că femeia nu-și terminase treburile casnice, a început să o lovească. Când a observat că nu mai dă semne de viață, el a dus-o acasă la părinții ei care au alertat imediat serviciile de urgență.
“Noi mai auzeam aici pe stradă de la oameni că se băteau din când în când. El era destul de violent, mai ales când se îmbăta. Nu îmi vine să cred ce s-a întâmplat. Pe femeie o vedeai muncind cât e ziua de lungă. Era foarte harnică. El mai mult cu băutura. Acum vor rãmâne doi copii mici fără părinți, în grija rudelor”, a spus o vecină pentru cotidianul local Vremea Nouă.
Femeia a fost transportată la Spitalul “Elena Beldiman” din Bârlad, însă din cauza leziunilor severe a decedat a doua zi. Bărbatul este acum reținut de polițiști și riscă până la 15 ani de închisoare pentru lovituri cauzatoare de moarte.
“Între cei doi soți a izbucnit un conflict în urma unor discuții în familie, iar bărbatul și-a lovit soția cu pumnii și picioarele. Victima a decedat la spital a doua zi. Suspectul îsi recunoaste fapta si o regretã. El sustine că s-a enervat în momentul în care a venit acasă și și-a găsit sotia în stare de ebrietate, fără să se fi ocupat de treburile casnice. Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore si va fi dus în fața Instanței cu propunerea de arestare preventivă. Este cercetat pentru lovituri cauzatoare de moarte si riscă până la 15 ani de închisoare”, a declarat Vasile Selaru, procuror criminalist în cadrul Parchetului de pe lângã Tribunalui Vaslui pentru ziarul amintit.
TOP 3 RECOMANDĂRI EVZ.RO: Eroul rănit a salutat ţara cu singura mână pe care o mai are Ponta: "Voi participa la Consiliul Euro