Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Marian Oprişan a fost ales vicepreşedinte al Confederaţiei Europene a Puterilor Locale

Publicat in Monitorul de Vrancea, sâmbătă 18 mai 2013 ·

Preşedintele Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România (UNCJR), Marian Oprişan, a fost ales vicepreşedinte al Confederaţiei Europene a Puterilor Locale (CEPLI). Alegerea sa în această funcţie a avut loc în cadrul celei de-a şasea Conferinţe Politice a CEPLI. Aceasta este o recunoaştere internaţională a activităţii preşedintelui Marian Oprişan, la nivelul Congresului Confederaţiei Europene a Puterilor Locale. În cadrul acestei manifestări, a fost semnat un acord de parteneriat între UNCJR şi Uniunea Consiliilor Raionale din Moldova. Preşedintele UNCJR, Marian Oprişan, a primit din partea preşedintelui Uniunii Consiliilor Raionale din Moldova, Ghenadie Cazacu, o carpetă tradiţională care îl reprezintă pe Ştefan cel Mare.

Preşedintele UNCJR, Marian Oprişan, a fost ales, vineri, vicepreşedinte al Confederaţiei Europene a Puterilor Locale Intermediare (CEPLI) în cadrul Adunării Generale care a avut loc la Ploieşti. Vicepreşedintele CEPLI este, prin statutul organizaţiei, cel care are vocaţia de preşedinte pentru mandatul următor.

Tot în cadrul Conferinţei de ieri, preşedintele Asociaţiei Provinciilor Valone (Belgia), Paul-Emile Mottard, a fost ales preşedinte al CEPLI, în timp ce Claudy Lebreton, preşedintele Adunării Departamentelor din Franţa, a fost reconfirmat pentru funcţia de secretar general al organizaţiei.

Confederaţia Europeană a Puterilor Locale Intermediare este o asociaţie fără scop lucrativ, UNCJR fiind membru fondator din 2008. Scopul declarat al CEPLI este reprezentarea puterilor locale intermediare, a consiliilor judeţene în cazul României, la nivel european; asocierea actorilor locali în vederea unui schimb permanent de bune practici şi politici locale experimentale etc.

Alături de UNCJR, din CEPLI mai fac parte: Deutscher Landkreistag (Germania), Asociaţia Naţională a Provinciil

Articolul in Monitorul de Vrancea >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu acuză „USR că plagiază fără rușine amendamentele PSD și se mai și laudă cu asta”. Ce a spus despre reducerea subvenției pentru partide

HotNews acum 2 ore
Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a acuzat pe cei din USR că au „pornit pe calea plagiatului” și susține că „parlamentarii social-democrați sunt cei care au propus, de fapt, reducerea cu 40% a subvenției alocate partidelor politice”.

„Nu vrem un împărat”. Reacțiile țărilor din BRICS în fața amenințărilor lui Donald Trump

HotNews acum o ora
Națiunile în curs de dezvoltare care au fost prezente la summitul BRICS, luni, la Rio de Janeiro, au respins acuzația lui Donald Trump cum că ar fi „antiamericane”, iar președintele brazilian a declarat că lumea nu are nevoie de un „împărat”, când a

Marius Tucă Show începe marți, 8 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: Liviu Dragnea

Cancan acum 2 ore
Invitatul zilei este Liviu Dragnea, fost lider al PSD. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit, demis de Vladimir Putin, a fost găsit împușcat

Ziua Constanta acum 5 ore
Fostul ministru rus al transporturilor Roman Starovoit s-a sinucis prin împușcare, anunță luni publicația Izvestia, preluată de Reuters, citată de Agerpres. Președintele rus Vladimir Putin îl destituise luni pe Starovoit printr-un decret, la puțin p

George Simion face sondaj pe Facebook după ce a anunțat o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „Dacă pică, vreți să mai atacăm la CCR măsurile fiscale?”

HotNews acum 2 ore
Liderul AUR, George Simion, a lansat luni seară un sondaj pe Facebook, după ce partidul său a anunțat că va depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, care și-a angajat astăzi răspunderea pentru pachetul fiscal. Simion

Von der Leyen a vorbit cu Donald Trump. „UE a rămas fermă” / Detalii din discuției, făcute publice

HotNews acum 10 ore
Von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a discutat, duminică, cu președintele Donald Trump despre comerț și speră să ajungă la un acord până pe 9 iulie, potrivit The Guardian. Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Stefan de Keersmaecker a

Trump anunță tarife de 25% pentru Japonia și Coreea de Sud. Avertismente transmise prin scrisori oficiale

HotNews acum 3 ore
Președintele Donald Trump a anunțat luni că Statele Unite vor impune o taxă vamală de 25% pentru importurile din Japonia și Coreea de Sud, începând cu 1 august. Liderul de la Casa Albă a prezentat astfel primele două scrisori adresate partenerilor c

Șoc în politica franceză: un deputat proeminent de dreapta s-a sinucis

Adevarul acum 2 ore
Un om politic de dreapta, cunoscut pentru verticalitatea și convingerile sale, a fost găsit spânzurat în locuința sa din Anet. Clasa politică franceză este în doliu.

Ilie Bolojan explică de ce mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii cu pensii mai mari de 3.000 de lei trebuie să achite contribuţii la sănătate: Nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite

News.ro acum 3 ore
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni seară, că era necesară creşterea numărului de persoane care contribuie la fondul de asigurări de sănătate, de aceea s-a găsit soluţia de a plăti mamele aflate în perioada de creştere a copilului şi pensionarii

De ce spune un lider PPE că moțiunea de cenzură împotriva Ursulei von der Leyen inițiată de eurodeputați români „nu e un lucru bun”

HotNews acum 4 ore
Faptul că inițiatorii moțiunii de cenzură împotriva Comisiei Europene sunt europarlamentari aleși în România nu este un lucru bun, pentru că țara noastră este inevitabil asociată cu un demers antieuropean, a declarat luni, la Strasbourg, eurodeputat

Vremea

București
acum

26°
mar.

21°/38°
mie.

17°/35°
joi

15°/26°
vin.

16°/30°
Iasi
acum

28°
mar.

23°/38°
mie.

19°/31°
joi

15°/22°
vin.

12°/24°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/30°
mie.

22°/27°
joi

17°/27°
vin.

18°/26°
Cluj-Napoca
acum

21°
mar.

18°/41°
mie.

14°/21°
joi

12°/18°
vin.

13°/21°
Timisoara
acum

18°
mar.

18°/36°
mie.

13°/19°
joi

11°/24°
vin.

16°/25°