Părinții care încă nu și-au înscris copiii în clasa pregătitoare sau clasa zero nu se grăbesc să facă acest lucru, deși sunt pe ultima sută de metri. Ieri, 27 mai, s-a dat startul celei de-a treia etape a înscrierilor în clasa pregătitoare și în clasa întâi, data de 31 mai fiind ultima zi în care se mai pot depune cereri de înscriere.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Gorj, din cei 2.900 de elevi estimați înaintea derulării etapelor de înscriere, doar 170 au rămas neînscriși. ,,În urma desfășurării primelor două etape de înscriere în clasa pregătitoare și clasa întâi, am rămas cu un număr foarte mic de elevi neînscriși, situându-ne pe locul doi în topul județelor cu cei mai puțini elevi neînmatriculați. Putem să spunem că ne-am făcut planul de școlarizare”, a spus Ion Popescu, inspector școlar pentru învățământul primar în cadrul ISJ Gorj.
Nicio cerere în prima zi
Deși mai sunt doar patru zile în care se mai pot face înscrieri la clasa pregătitoare, în prima zi a etapei a treia, până la orele 15.00 nu s-a depus nicio solicitare în acest sens. ,,În prima zi a etapei a treia a înscrierilor în clasa pregătitoare și clasa întâi nu am înregistrat nicio cerere de înscriere. Cu siguranță vom înregistra zilele următoare, pentru că mai sunt și copii care trebuie înscriși și avem locuri disponibile. Sperăm ca în zilele următoare să avem solicitări. Cele mai multe locuri disponibile sunt la Școala Gimnazială «Voievod Litovoi» din Târgu Jiu, la Colegiul Auto «Traian Vuia» din Târgu Jiu și la Școala Generală Nr. 2 «Ecaterina Teodoroiu» din Târgu Jiu”, a spus Ion Popescu.
Părinții care încă nu și-au înscris copiii în clasa pregătitoare sau clasa zero nu se grăbesc să facă acest lucru, deși sunt pe ultima sută de metri. Ieri, 27 mai, s-a dat startul celei de-a treia etape a înscrierilor în clasa pregătitoare și în clasa întâi,