Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş, Fundaţia Serviciilor Sociale „Bethany” şi Institutul de Cercetare pentru Dezvoltare Socială şi Inovare –I.C.E.D. au lansat un proiect cu bani europeni pentru includerea în câmpul muncii a 270 de timişoreni
Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş, Fundaţia Serviciilor Sociale „Bethany” şi Institutul de Cercetare pentru Dezvoltare Socială şi Inovare (I.C.E.D.) au lansat, vineri, proiectul „Participarea pe piaţa muncii a grupurilor vulnerabile din judeţul Timiş. Menirea proiectului este de a uşura accesul pe piaţa muncii a grupurilor vulnerabile din judeţul Timiş, în special cele din comunităţile rurale sau izolate. Astfel, 270 de persoane, dintre care 130 cu dizabilităţi, 70 de persoane de etnie romă şi 25 de tineri majori care părăsesc sistemul instituţionalizat de protecţie a copilului, 30 de angajaţi ai administraţiei publice locale care au în sarcini lucrul cu persoanele vulnerabile şi 15 voluntari.
Proiectul cuprinde activităţi specializate de evaluare psihologică şi socială, informare, orientare şi consiliere profesională, asistenţă pentru găsirea unui loc de muncă, monitorizare după angajare şi participare la grupuri de suport. De asemenea, proiectul oferă cursuri de calificare/recalificare profesională, cursuri de competenţe sociale şi civice de iniţiere, cursuri de competenţe informatice dar şi cursuri de alfabetizare. „Egalitatea de şanse în incluziunea socială şi asistenţa socială stă la baza tuturor activităţiilor pe care le desfăşurăm. Aceste persoane îşi vor dezvolta capacităţile individuale şi i se va reduce dependenţa acesteia de societate”, declară Emilia Milutinovici, director general D.G.A.S.P.C. Timiş.
Iniţiatorii proiectului mai spun că se va ţine cont de capacitatea persoanelor beneficiare de a desfăşura anumite activităţ